Obóz w Kulmhof. Dzieje zagłady Romów i Sinti

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 14:11
Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej romskim ofiarom obozu śmieci Vernichtungslager Kulmhof.
Audio
  • Romskie ofiary obozu śmieci Vernichtungslager Kulmhof wspominali: dr Thomas M. Buchsbaum i prof. Sławomir Kapralski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Grafika według dokumentalnej fotografii przedstawiającej więźniów obozu Kulmhof przed wejściem do komory gazowej
Grafika według dokumentalnej fotografii przedstawiającej więźniów obozu Kulmhof przed wejściem do komory gazowejFoto: wikimedia/domena publiczna

Od 2011 roku 2 sierpnia jest Dniem Pamięci o Zagładzie Romów – ustanowionym przez Sejm na pamiątkę likwidacji romskiego obozu w KL Auschwitz-Birkenau. Z kolei w środę, 3 sierpnia, w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem odsłonięty został pomnik upamiętniający Romów i Sinti, zamordowanych w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Zagłady Kulmhof. Uroczystość objęta jest Honorowym Patronatem Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Austrii, patronat nad nią objęło również Polskie Radio.

Wydarzenie organizowane przez Związek Romów Polskich skłania do przypomnienia, jaką funkcję w machinie zagłady odegrał obóz w Kulmhof. Było to bowiem pierwsze takie miejsce na okupowanych ziemiach polskich, miało posłużyć jako "model" dla późniejszych obozów w Auschwitz-Birkenau, Treblince, Bełżcu czy Sobiborze. Założono go jeszcze przed podjęciem decyzji o akcji "Reinhardt", czyli operacji zagłady Żydów w Generalnej Gubernii w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Jest więc dowodem na to, że koncepcja fizycznego zlikwidowania narodów czy grup etnicznych uznawanych za niższe była od początku wpisana w politykę nazistowską.

Zgodnie z założeniami Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy w Kraju Warty, w Kulmhof miało zostać zgładzonych około 100 tysięcy Żydów. Ale ofiarami byli także austriaccy Romowie i Sinti, którzy trafili tam z łódzkiego getta, a wcześniej - 75 lat temu - zostali deportowani z Austrii przez narodowych socjalistów.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował:  Paweł Siwek

Goście: dr Thomas M. Buchsbaum (ambasador Austrii w Polsce) i prof. Sławomir Kapralski (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/jp

Czytaj także

Dom Ulmów. Kim byli Polacy ratujący Żydów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 15:31
W "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o nowo powstałym Muzeum Polaków Ratujących Żydzi w Markowej im. Rodziny Ulmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kotka Brygidy". Holocaust oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 16:00
- Na całej Pradze nie było kwiatów, bo ludzie żegnali swoich sąsiadów idących do getta - przywoływała Anna Rudniańska jedną ze scen swojej książki "Kotka Brygidy", powieści dla dzieci o Holocauście.
rozwiń zwiń