X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Artur Szklener: Konkurs Chopinowski to ważne wydarzenie dla młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 19:00
- Dla nas jest ważne, by Konkurs Chopinowski pozostał wydarzeniem, które jest organizowane w sposób godny, ponieważ jest to konkurs o wielkiej tradycji i wielkiej historii. Zależy nam, by presja, wynikająca z pandemii, nie zdewastowała szansy dla młodych artystów - mówił w Dwójce dr Artur Szklener - dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Dr Artur Szklener
Dr Artur SzklenerFoto: Krzysztof Zuczkowski/Forum

Artur Szklener.1200.jpg
Artur Szklener: Fryderyk Chopin to wspaniały symbol polskości

Posłuchaj
26:10 Owzk 26.02.2021.mp3 Rozmowa z dr. Arturem Szklenerem m.in. o Konkursie Chopinowskim i 20-leciu NIFC (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Kalendarz kolejnej, XVIII odsłony Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, został całkowicie zmieniony. Eliminacje do tego wydarzenia zostały przeniesione na lipiec tego roku. Jednak zdaniem dr. Artura Szklenera, sytuacja związana z pandemią wciąż jest niepewna.

- Wciąż nie wiadomo, czy będziemy w stanie zorganizować konkurs zgodnie z harmonogramem, ale przygotowania trwają. Działamy tak, jakby konkurs miał się odbyć zgodnie z planem, który w tej chwili przyjęliśmy jako obowiązujący. Zatem eliminacje w lipcu, a sam konkurs dokładnie rok po pierwotnie planowanej dacie, czyli w październiku - zaznaczył dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Gość audycji zdradził, że największym zagrożeniem są ograniczenia komunikacyjne, które uniemożliwiłyby przeprowadzenie eliminacji. - Jeżeli okaże się, że znaczna część uczestników nie może dotrzeć, to eliminacje zostaną przełożone - mówił dr Artur Szklener.

Czytaj też:


CHOPIN I PRZYJACIELE 1200.png
W kręgach przyjaźni Chopina. "Uchwycenie tych wszystkich relacji nie jest łatwe"

- W tej edycji nie dopuszczamy możliwości eliminacji online. Jednak rozważamy szansę zdalnego przeprowadzania przesłuchań w warunkach kontrolowanych, to znaczy w takiej sytuacji, że w wybranych salach pojawiałby się wyselekcjonowany przez nas instrument i sprzęt nagrywający. Nawet pewne ustawienia reżysera dźwięku mogłyby być kontrolowane. Wszystko po to, aby doprowadzić do możliwie wiernego odtworzenia sytuacji koncertowej.

Gość audycji opowiadał również o tegorocznym jubileuszu 20-lecia powstania NIFC. Jednocześnie to pierwsza dekada Dr Artura Szklenera na stanowisku dyrektora tej instytucji. Jak podkreśli, głównym zadaniem, które udaje się realizować, jest "stworzenie centrum myśli, wiedzy, zainteresowania, wykonawstwa i fonografii Fryderyka Chopina o zasięgu ogólnoświatowym".

- Fryderyk Chopin i jego dzieła są tego warte, niemalże codziennie na każdym kroku mamy tego dowody. I taki rodzaj przemyślanego, wieloletniego działania spowodował, że mogliśmy wiele osiągnąć.

Czytaj też:

- W ostatniej dekadzie zbudowaliśmy olbrzymi potencjał z okazji 200-lecia urodzin Chopina w roku 2010. To był moment, kiedy Polskę jako organizatora zauważono na świecie. Obawialiśmy się pewnej jednorazowości wydarzenia. Naszym głównym celem było wykorzystanie tego potencjału i z perspektywy 10 lat wydaje mi się, że to się udało. Setki tysięcy osób chcą codziennie mieć z nami kontakt, miliony osób dzięki nam łączą się z Konkursem Chopinowskim. To pokazuje, że technologia może zbliżać.

- To też wskazanie, że mimo wszystkich możliwości technologicznych, najważniejsze jest być razem w Sali koncertowej, a czasem w kameralnym miejscu i przeżyć coś pięknego. To jest nasz chleb powszedni i myślę, że kontynuowanie tego kierunku jest przed nami - opowiadał dr Artur Szklener.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: dr Artur Szklener (dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 26.02.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Krystian Zimerman. Ostatni recital w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 12:30
Bohaterem spotkania był Krystian Zimerman, który niedawno obchodził 64 urodziny, a za kilka dni weźmie udział w transmitowanym z Barbican Hall wielkim maratonie Beethovenowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie muzy Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:00
 W audycji "Chopin osobisty" w walentynkowym nastroju słuchaliśmy utworów kojarzących się z muzami kompozytora - Konstancją Gładkowską, Marią Wodzińską, Delfiną Potocką i George Sand.
rozwiń zwiń