Korwin-Milewski. Kolekcjoner sztuki z własną wyspą

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 17:26
- To jest naprawdę postać absolutnie na książkę - podkreślał Wacław Holewiński, dziennikarz radiowej Dwójki i pisarz, opowiadając o bohaterze swojej najnowszej powieści "Oraz wygnani zostali".
Audio
  • Rozmowa z Wacławem Holewińskim o jego najnowszej powieści "Oraz wygnani zostali" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

"Oraz wygnani zostali" to nielinearna i pasjonująca opowieść o Ignacym Karolu Korwin-Milewskim: ekscentrycznym szlachcicu polskiego pochodzenia, niespełnionym malarzu, prawniku, kolekcjonerze obrazów, marszandzie, sybarycie, właścicielu wyspy położonej na Adriatyku, a przede wszystkim – postaci niezwykle ważnej dla polskiej kultury, człowieku, dzięki któremu możemy dziś oglądać dzieła tak wybitnych twórców jak Jan Matejko, Aleksander Gierymski czy Józef Chełmoński.

"Oraz wygnani zostali" Wacława Holewińskiego. Czyta Grzegorz Małecki. Posłuchaj >>>

- Korwin-Milewski trafił do mnie poprzez odzyskaną stosunkowo niedawno "Żydówkę z pomarańczami" Gierymskiego. Doszperałem się, że był to obraz właśnie z kolekcji Ignacego Karola Korwin-Milewskiego. Zaintrygowała mnie ta postać, zacząłem szukać. Okazało się, że był to największy kolekcjoner w historii polskich zbiorów malarstwa, a na pewno najważniejszy - opowiadał Wacław Holewiński.

Autor powieści "Oraz wygnani zostali" mówił o różnych aspektach życia i osobowości swojego nietuzinkowego bohatera. Nie zabrakło wzmianki o adriatyckiej wyspie. – Korwin-Milewski, ponieważ chciał na tej wyspie zamieszkać i mieć miejsce do eksponowania swojej kolekcji, zatrudnił najwybitniejszego ówczesnego architekta z Krakowa. Przy czym tę wsypę po prostu zmienił: holownikami przywożono tam tony ziemi, zbudowano zarówno tę siedzibę, jak i plażę, chodniki – mówił Wacław Holewiński.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła:  Kinga Michalska

Gość: Wacław Holewiński (pisarz, dziennikarz radiowej Dwójki)

Data emisji: 18.03.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Tadeusz Kwinta: w Piwnicy pod Baranami bawiliśmy się słowem

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 20:00
- Zanim jeszcze przyszła cała masa wspaniałych kompozytorów, używaliśmy piosenek raczej jako pretekstu do zabawy, bawił nas szalenie absurd, abstrakcja - wspominał w Dwójce Tadeusz Kwinta początki swojej współpracy z krakowską Piwnicą pod Baranami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Zanussi o Maksie von Sydowie: nigdy nie grał prywatnie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 18:05
- Miał cechę aktorów wielkich: nie było w jego zachowaniu ani chwili chęci ściągnięcia na siebie uwagi - podkreślał Krzysztof Zanussi, wspominając zmarłego 8 marca legendarnego aktora, znanego m.in. z filmów Ingmara Bergmana.  
rozwiń zwiń