X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W żywiole eseju. Rozmowa z Martą Kwaśnicką

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:30
- Nie zgadzam się, że książkę trzeba od razu wrzucać do konkretnego worka gatunkowego, ponieważ bardzo często zdarza się, że książki "siedzą okrakiem" pomiędzy gatunkami. Dokładnie tak jest z "Pomyłką" - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia znakomita eseistka, której trzecia już książka ukazała się w grudniu nakładem Benedyktynów z Tyńca.
Audio
  • Marta Kwaśnicka o tomie esejów "Pomyłka" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki Pomyłka
Okładka książki "Pomyłka"Foto: mat. prom.

W tomie "Pomyłka", który jest mieszanką gatunkową (opowiadanie, esej) znalazły się m.in. świetne teksty dotyczące relacji Michała Anioła z Vittorią Collonną, opowieść o Quirodze, tekst poświęcony twórczości Dostojewskiego.

- Jest tam kilka opowiadań skonstruowanych klasycznie, co do przynależności których nie ma wątpliwości, ale są też momenty bardziej eseistyczne. Z kolei z jeszcze jednego punktu widzenia można powiedzieć, że jest to jednak pewna historia, która rozpoczyna się w punkcie "a", a kończy się w punkcie "z" - wyjaśniła Marta Kwaśnicka. 

Twórczość Marty Kwaśnickiej już dziś porównywana jest z twórczością eseistyczną Herberta i Herlinga-Grudzińskiego. W 2015 roku otrzymała Nagrodę Literacką Identitas, Nagrodę Literacką Czterech Kolumn, została wyróżniona w kategorii literackiej Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, a także zdobyła nominację do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. W 2016 roku za "Jadwigę" zdobyła przyznawaną przez Bibliotekę Narodową Nagrodę Literacką "Skrzydła Dedala".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Marta Kwaśnicka (eseistka)

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 17.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Christoph Prégardien: kiedy słucham Schuberta, rozumiem go natychmiast

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 19:40
- Zdarzają się kompozytorzy, których pieśni do mnie nie przemawiają. Przeglądam ich muzykę i zupełnie nie rozumiem, co chcieli przekazać. W przypadku Schuberta, kiedy śpiewam jego muzykę, albo kiedy jej słucham, wszystko jest jasne - mówił słynny śpiewam w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajemnice dzieł sztuki". Przemysław Barszcz: szukaliśmy drugiego dna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 18:22
- Są w tej książce dzieła sztuki, w przypadku których może nie odkrywamy ich drugiego dna, ale wraz z żoną dajemy przyczynek do przybliżenia tego tematu - mówił w Dwójce Przemysław Barszcz, współautor (obok Joanny Łenyk-Barszcz) książki "Tajemnice dzieł sztuki".
rozwiń zwiń