X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Tyran w fotelu dyrektora. Czy rządy przejmują "oświeceni despoci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 15:03
- Ktoś, kto ma władzę, pomysły, potrafi za sobą porwać pracowników i przypodobać się klientom. To nie musi być zamordysta - tak Paweł Rożyński, gość audycji "O wszystkim z kulturą", opisywał figurę szefa, który zyskuje coraz większy wpływ we współczesnym świecie, borykającym się z rozłamem demokracji. 
Audio
  • Tyran w fotelu dyrektora. Czy rządy przejmują "oświeceni despoci"? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SvetaZi

W audycji Michał Szułdrzyński i jego goście, Paweł Rożyński, dziennikarz gospodarczy z "Rzeczpospolitej", i Bartłomiej Radziejewski, dyrektor i założyciel portalu "Nowa Konfederacja", zastanawiali się nad kryzysem demokratycznej metody przywództwa. Opisując stan współczesnej demokracji, zauważyli, że odpowiedzią na "wyczerpanie się paliwa" tego systemu stają się propozycje rządów sprawowanych metodami tyrańskim. To znaczy jakimi?

Dobry tyran?

- Moda na takich szefów pojawiła się w latach 70., w obliczu kryzysu naftowego i załamania gospodarczego. Przykład prezesa firmy Ford, a potem Chrysler, Lee Iacocki, dowodził, że stali się wtedy potrzebni nie tylko szefowie wizjonerzy, ale i szefowie tyrani, którzy potrafią wycisną ludzi jak cytrynę, mają pomysły, potrafią uparcie dążyć do celu i wymusić pracę - mówił Paweł Rożyński.

Posługując się terminem "oświeceni tyrani", dowodził, że i w obecnych czasach, kiedy dana firma przeżywa kryzys, na szefów wybiera się osoby wytrwałe, o zdolnościach przywódczych. To analogia do sytuacji państw, w których zdaniem rozmówców "demokracja jest w odwrocie", i gdzie sięga się do innych metod rządzenia. - To zupełnie zasadnicza zmiana, ale trwa już jakiś czas - opisywał Bartłomiej Radziejewski. - Zaczęło się to jeszcze przed nową falą populizmu, kiedy zauważono, że trend sekularyzacji demokracji nie tylko się zatrzymał, ale wręcz się odwrócił. Wyczerpał się mit uniwersalności demokracji liberalnej - twierdził gość audycji.

Jak to wpływa na nasze rozumienie systemu, edukacji, praworządności? Na jakim miejscu takie rządy lokują USA, Chiny, Turcję? Co się stanie z klasą średnią - fundamentem demokratycznego społeczeństwa? Czy tyrania może być powszechnym systemem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Paweł Rożyński (dziennikarz gospodarczy), Bartłomiej Radziejewski ( dyrektor i założyciel "Nowej Konfederacji")

Data emisji: 5.12.2019

Godzina emisji: 17.30

at/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka współczesna w służbie wielkich idei

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 18:00
Od niedawna na budynku przy jednej z warszawskich ulic znajduje się mural z czarno-białym napisem: "kochaj bliźniego jak siebie samego". To projekt Centrum Myśli Jana Pawła II – instytucji zajmującej się upowszechnianiem idei związanych z pontyfikatem i myślą papieża-Polaka. Czy to ewangelizacja za pomocą street artu, czy raczej próba zmuszenia ludzi do refleksji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek robi rewolucję?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 14:00
- To nie jest tak, że nauczanie Kościoła jest niezmienne. Dyskusja może dotyczyć tego, co w istocie jest niezmienne, a co zmienić można – przekonywał Jarema Piekutowski w rozmowie na temat "rewolucyjności" obecnego pontyfikatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siła komizmu… destrukcyjna?". Relacja z premiery książki

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 13:34
W audycji "O wszystkim z kulturą" przenieśliśmy się do warszawskiego Promu Kultury, gdzie w miniony poniedziałek odbyło się spotkanie promujące nową książkę Romana Dziewońskiego. 
rozwiń zwiń