X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Józef Maria Ruszar: literaturze potrzebny jest mecenas

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 18:00
- Literatura, jak cała kultura nigdy nie mogła, nie może i nie będzie mogła istnieć bez mecenatu. W Polsce jest to mecenat państwowy, bo mimo trzydziestu lat wolności i rozwoju kapitalizmu nie dorobiliśmy się znaczącego mecenatu prywatnego - mówił w Dwójce szef Instytutu Literatury.
Audio
  • Wokół Instytutu Literatury (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Józef Maria Ruszar
Józef Maria RuszarFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

26 lutego rozpoczął działalność nowo powołany Instytut Literatury. Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "jest to odpowiedź na liczne głosy twórców wskazujące potrzebę instytucjonalizacji wsparcia środowiska współczesnych polskich literatów".

- Literatura, jak cała wysoka kultura, nie jest w stanie wygenerować takiego dochodu, który pokryłby koszty. Nie wszystka literatura jest w stanie zarobić na siebie i przetrwać w rzeczywistości rynkowej. Potrzebne jest jej wsparcie. Instytut Literatury jest najmniejszą narodową instytucją kultury, której podstawowym celem jest skupienie się na twórcy, na literacie. Nie skupiamy się na promocji samej literatury, lecz na umożliwianiu powstawania dzieła literackiego - przekonywał Józef Maria Ruszar.

Od lat mamy jednak drugi instytut, Instytut Książki, który, najogólniej mówiąc, zajmuje się szeroko pojętą popularyzacją książki, czytelnictwa, wspiera działania translatorskie, przeprowadza konkursy dotacyjne dla czasopism. - Głównym celem Instytutu Książki jest promocja polskiej literatury w kraju i za granicą oraz promocja czytelnictwa i edytorstwa. To jest istota obecnego działania Instytutu, który zmienia filozofię swojej aktywności z reaktywnej na kreatywną w płaszczyźnie kultury, jej produktów - uzupełniał Dariusz Jaworski, dyrektor IK.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której rozmawialiśmy o potrzebie istnienia obu instytucji, o tym, czy ze sobą konkurują czy też mają się nawzajem uzupełniać, wspierać, a być może czasami organizować także wspólne akcje.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Józef Maria Ruszar (p.o. dyrektora Instytutu Literatury) oraz Dariusz Jaworski (dyrektor Instytutu Książki)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1979-1989. Dekada nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 14:20
W audycji rozmawialiśmy o okresie w najnowszej historii Polski, który wyznaczają pierwsza pielgrzymka do ojczyzny papieża Jana Pawła II i czerwcowe wybory.
rozwiń zwiń