Maria Dłużewska: ludzie bali się głośno mówić o Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 18:00
- W moim domu przebywały dwie Ukrainki, gdy nadeszła wiadomość o katastrofie. Wtedy jednym głosem powiedziały: zabili ich. Chciałam poznać prawdę, nakręciłam pierwszy film, jeździłam z nim na pokazy. Ludzie bali się mówić o Smoleńsku, bo stracą pracę, albo w końcu sprowokujemy Rosjan, którzy przyjdą i wezmą nas za głowy – mówiła w Dwójce znana dziennikarka i reżyserka.
Audio
  • Spotkanie z Marią Dłużewską (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Maria Dłużewska
Maria DłużewskaFoto: PAP/Jakub Kamiński

W rocznicę katastrofy smoleńskiej rozmawialiśmy z Marią Dłużewską, która od początku starała się dokumentować miejsce zdarzenia, opowiadać o losach tragicznie zmarłych, rozmawiać z tymi, którzy chcieli i wciąż chcą rozwikłać zagadkę katastrofy.

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspomnienia >>>

10 kwietnia w polskiej historii będzie zapewne już zawsze funkcjonował jako dzień tragicznej katastrofy smoleńskiej. Dzień śmierci Prezydenta i 95 innych osób, wśród nich tych, które pełniły najwyższe stanowiska w państwie.

Katastrofa smoleńska. Raport specjalny Polskiego Radia>>>

Maria Dłużewska - aktorka, dziennikarka, reżyserka – opowiadała o tym, dlaczego Smoleńsk nie stał się tematem filmowym (a przecież takie zdarzenie w normalnych okolicznościach najpewniej stałoby się przyczynkiem do dziesiątków filmów), o przeszkodach w jej pracy, o odwadze i determinacji ludzi którzy poświęcili kawał swego życia, kariery zawodowe, czasami zdrowie dla wyjaśnienia tego tragicznego zdarzenia. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Czytaj także

"Traumy narodowe kształtują zbiorową tożsamość"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 19:00
- Przeżycia traumatyczne mają charakter konstytuujący dla wspólnoty - mówił prof. Marek Cichocki w Dwójkowej dyskusji o traumach narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kozarzewski. Żołnierz wyklęty ocalony przez żonę i poezję

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 13:00
- Matka zaniosła wiersze ojca Tuwimowi. Jeden z nich zrobił na nim wielkie wrażenie - walkę o życie żołnierza podziemia niepodległościowego, skazanego przez komunistów na śmierć, wspominały w Dwójce jego dzieci.
rozwiń zwiń