more_horiz

Dominacja hochsztaplerów, czyli kryzys psychoterapii

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 14:30
- Psychologia ma na swoim koncie bardzo dużo ciekawych, cennych odkryć i osiągnięć. W przestrzeni społecznej zajmuje się jednak bardzo wieloma problemami i nie zawsze rzetelnie. Otwartym pytaniem jest, jak wiele to obszarów - mówił w Dwójce dr Tomasz Witkowski.
Audio
  • Psychologia jako nowa religia? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Max4e Photo

Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był autor książki "Psychoterapia bez makijażu", a punktem wyjścia do dyskusji nowe wydanie magazynu "Plus-minus" poświęconego próbie odpowiedzi na pytanie o psychoanalizę. Coraz więcej pojawia się opracowań, że to jednak nie jest nauka.

Książka  dr Tomasza Witkowskiego ukazuje smutny obraz negatywnych konsekwencji psychoterapii, ginący w powodzi radosnych haseł marketingowych. Odsłania drażliwy problem bezradności i niemożności uzyskania zadośćuczynienia przez skrzywdzonych w wyniku psychoterapii, którą prowadzili ludzie do tego nieprzygotowani.

O naukowości jakiejś dziedziny decyduje powtarzalność eksperymentów. Jak to wygląda w przypadku psychologii? W jakim stopniu psychoterapia może zmienić życie człowieka? Czy psychologia zastępuje w ponowoczesnych społeczeństwach religię? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Tomasz Witkowski (autor książki "Psychoterapia bez makijażu")

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 17.30

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Heros Stoch i wojownik Małysz w świecie mitów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 12:00
- Wyobrażenie, że ktoś jest jedyny i niezastępowalny, buduje lukę, w której może pojawić się kilka interesujących rzeczy - mówił Marcin Napiórkowski o współczesnej mitologii w kontekście sukcesów polskich skoczków narciarskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uzależnienie. Neurobiologiczna natura choroby

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 13:50
- Uzależnienie to choroba układu motywacyjnego. Powoduje ona, że człowiek ma na tyle silną potrzebę zażywania narkotyków czy alkoholu, że nie jest w stanie się powstrzymać. Chory traci kontrolę nad swoim zachowaniem - mówił w Dwójce neurobiolog Wojciech Glac.
rozwiń zwiń