X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Nie tylko cmentarze". Literackie podróże Żydów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:00
- Mamy dziś bardzo ciekawą literaturę żydowską, głównie w języku angielskim i hebrajskim, która traktuje o "podróżach do Polski" - mówiła prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
Audio
  • Z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską rozmawia Michał Nowak (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Materiał z wystawy Roman Vishniac: Fotografia, 19201975, Muzeum Historii Żydów Polskich, 2015 r. Na zdjęciach Vishniaca utrwalony został świat społeczności żydowskiej z Europy Środkowo-Wschodniej w przededniu Zagłady
Materiał z wystawy "Roman Vishniac: Fotografia, 1920–1975", Muzeum Historii Żydów Polskich, 2015 r. Na zdjęciach Vishniaca utrwalony został świat społeczności żydowskiej z Europy Środkowo-Wschodniej w przededniu ZagładyFoto: PAP/Jakub Kamiński

Te literackie podróże, jak mówiła badaczka, dowodzą, że wraz z upływem czasu ich autorzy nieco inaczej patrzą na Polskę. Dramatyczne, związane z doświadczeniami II wojny światowej spojrzenie ulega zmianie. Co ciekawe, w literaturze izraelskiej są już nawet parodie czy pastisze tych "pielgrzymek do Polski".

Prof. Monika Adamczyk-Garbowska - tegoroczna laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej - opowiadała o tym różnorakim, zmieniającym się na przestrzeni lat obrazie Polaków i Polski w literaturze żydowskiej. Mówiła również o swojej fascynacji twórczością Izaaka Bashevisa Singera, o literaturze amerykańskiej, Lublinie i o Nowym Jorku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Monika Adamczyk-Garbowska (badaczka literatury żydowskiej i jidysz, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej)

Data emisji: 6.07.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie będzie grał warszawski Teatr Żydowski?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 10:00
– Sytuacja rzeczywiście jest trudna, ale to nie znaczy, że nie robimy planów. Teatr musi żyć – mówiła Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proza Kafki. "Nie czeka nas happy end"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:41
- Franz Kafka nie daje czytelnikowi nadziei na ocalenie. Jego twórczość to "gnoza bez wyjścia" - podkreślali goście "Strefy literatury".
rozwiń zwiń