"Nie tylko cmentarze". Literackie podróże Żydów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:00
- Mamy dziś bardzo ciekawą literaturę żydowską, głównie w języku angielskim i hebrajskim, która traktuje o "podróżach do Polski" - mówiła prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
Audio
  • Z prof. Moniką Adamczyk-Garbowską rozmawia Michał Nowak (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Materiał z wystawy Roman Vishniac: Fotografia, 19201975, Muzeum Historii Żydów Polskich, 2015 r. Na zdjęciach Vishniaca utrwalony został świat społeczności żydowskiej z Europy Środkowo-Wschodniej w przededniu Zagłady
Materiał z wystawy "Roman Vishniac: Fotografia, 1920–1975", Muzeum Historii Żydów Polskich, 2015 r. Na zdjęciach Vishniaca utrwalony został świat społeczności żydowskiej z Europy Środkowo-Wschodniej w przededniu ZagładyFoto: PAP/Jakub Kamiński

Te literackie podróże, jak mówiła badaczka, dowodzą, że wraz z upływem czasu ich autorzy nieco inaczej patrzą na Polskę. Dramatyczne, związane z doświadczeniami II wojny światowej spojrzenie ulega zmianie. Co ciekawe, w literaturze izraelskiej są już nawet parodie czy pastisze tych "pielgrzymek do Polski".

Prof. Monika Adamczyk-Garbowska - tegoroczna laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej - opowiadała o tym różnorakim, zmieniającym się na przestrzeni lat obrazie Polaków i Polski w literaturze żydowskiej. Mówiła również o swojej fascynacji twórczością Izaaka Bashevisa Singera, o literaturze amerykańskiej, Lublinie i o Nowym Jorku.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Monika Adamczyk-Garbowska (badaczka literatury żydowskiej i jidysz, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej)

Data emisji: 6.07.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Czytaj także

Gdzie będzie grał warszawski Teatr Żydowski?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 10:00
– Sytuacja rzeczywiście jest trudna, ale to nie znaczy, że nie robimy planów. Teatr musi żyć – mówiła Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proza Kafki. "Nie czeka nas happy end"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:41
- Franz Kafka nie daje czytelnikowi nadziei na ocalenie. Jego twórczość to "gnoza bez wyjścia" - podkreślali goście "Strefy literatury".
rozwiń zwiń