80. rocznica wybuchu wojny. Czy można dziś liczyć na Niemcy?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 07:50
- Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mi zabrać głos - powiedział podczas obchodów na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Czy Polskę i Niemcy łączy dziś coś więcej niż praktyczny sojusz?
Audio
  • Polska i Niemcy. Teraźniejszość po II wojnie światowej (Puls świata/Dwójka)
Uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i prezydent RP Andrzej Duda
Uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i prezydent RP Andrzej DudaFoto: PAP/Leszek Szymański

W ostatnią niedzielę minęło 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Centralne obchody rocznicy odbyły się w południe w Warszawie, na placu Piłsudskiego. W obchodach uczestniczyły delegacje z 40 krajów, między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel, wiceprezydent USA Mike Pence, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, Czech Milosz Zeman, Litwy Gitanas Nauseda, Słowacji Zuzana Czaputova, Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Węgier Janos Ader.

- Jako prezydent Niemiec, wspólnie z kanclerz federalną Niemiec, mówię dzisiaj wszystkim Polkom i Polakom: nie zapomnimy. Nie zapomnimy ran, które Niemcy zadali Polakom. Nie zapomnimy cierpienia polskich rodzin, tak samo jak ich odwagi stawiania oporu. Nigdy nie zapomnimy – powiedział Frank-Walter Steinmeier. Czy jego słowa przemawiają do współczesnych Polaków? O tym w nagraniu audycji.

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Adrian Bąk

Gość:  Michał Baranowski (dyrektor Warsaw Office at German Marshall Fund of the United States)

Data emisji: 2.09.2019

Godzina emisji: 16.45

mko