Kaszmir. Czy dojdzie do rozlewu krwi?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 07:50
Władze Indii usunęły z konstytucji artykuł gwarantujący indyjskiej części Kaszmiru częściową autonomię. Od 1947 roku ten obszar jest w stanie wojny indyjsko-pakistańskiej o indyjską część kaszmiru. O napiętej sytuacji w tym regionie rozmawialiśmy z politologiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Patryk Kugiel o zniesieniu autonomii Kaszmiru (Puls Świata/Dwójka)
Muzułmańscy protestujący w Kaszmirze podczas starć z indyjską policją
Muzułmańscy protestujący w Kaszmirze podczas starć z indyjską policjąFoto: shutterstock/Faizan Ahmad sheikh

Kaszmir to terytorium leżące w Himalajach, na granicy Pakistanu, Indii i Chin. Z uwagi na swoje walory krajobrazowe oraz piękno przyrody nazywane jest "rajem na ziemi". - W świecie politycznym to jest kość niezgody między Indiami i Pakistanem od 1947 roku, kiedy to oba państwa powstały z podziału Indii Brytyjskich. Nie rozstrzygnięto jednak do kogo Kaszmir ma należeć - opowiadał Patryk Kugiel.

- Autonomia Kaszmiru polegała na tym, że żadne prawo uchwalone w Nowym Delhi nie było aplikowane w stanie Dżammu i Kaszmir. Ono musiało być zatwierdzone przez lokalny parlament. Kaszmirczycy rządzili się według swoich praw wewnętrznych, samodzielnie - podkreślał gość audycji.

Jakie są skutki odebrania Kaszmirowi autonomii? I czy w ogóle ta decyzja jest zgodna z prawem? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Dariusz Rosiak

Gość: Patryk Kugiel (Polski Instytu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 6.08.2019

Godzina emisji: 16.45

am/mko

Czytaj także

Rośnie napięcie między Indiami i Pakistanem

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:25
Od kilku dziesięcioleci między oboma krajami trwa spór o Kaszmir - region zarządzany przez Indie, ale zamieszkany w większości przez ludność muzułmańską.
rozwiń zwiń