X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Polski konsul Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 07:50
- Wszyscy członkowie Grupy Berneńskiej zobowiązali się do tego, że nie ujawnią szczegółów operacji ratowania Żydów. Po wojnie ludzie ci rozjechali się po świecie. Konsul Konstanty Rokicki umarł w nędzy i nie było osób, które mogły być powiernikami jego historii – mówił w Dwójce dziennikarz Zbigniew Parafianowicz.
Audio
  • Niezwykła historia działalności Konstantego Rokickiego (Dwójka/Puls świata)
Konstanty Rokicki, polski konsul w Bernie
Konstanty Rokicki, polski konsul w BernieFoto: IPN

Konstanty Rokicki, polski konsul w Bernie, który wystawiał fałszywe dokumenty Żydom w czasie II wojny światowej, został uznany przez instytut Jad Waszem Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. W latach 1939-45 Rokicki był członkiem grupy, która w latach 1941-43 produkowała fałszywe paszporty krajów Ameryki Łacińskiej, ratujące Żydów przed wywózką do obozów koncentracyjnych. Rokicki wypisał ręcznie paszporty Paragwaju dla co najmniej 2,2 tys. osób, a dla kolejnych 2 tys. sfabrykował poświadczenia paragwajskiego obywatelstwa.

Oprócz Rokickiego członkami grupy byli ambasador Aleksander Ładoś, działacz syjonistyczny i przedwojenny poseł Abraham Silberschein, kupiec Chaim Eiss, radca ambasady Stefan Ryniewicz i attache polskiego poselstwa Juliusz Kühl. Rokicki będzie 6707. Polakiem uznanym za Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

Jak wyglądały szczegóły tej niezwykłej operacji? Co groziło polskim dyplomatom? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Zbigniew Parafianowicz (dziennikarz, "Dziennik. Gazeta Prawna")

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 16.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak