Dyskusje wokół paktu migracyjnego ONZ

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 07:00
- To porozumienie jest pierwszym krokiem, by uregulować międzynarodową współpracę w zakresie migracji – mówił Patryk Kugiel z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych o globalnym pakcie migracyjnym ONZ. Dlaczego kilka państw, w tym USA i Polska, głosowały przeciw ratyfikacji tego dokumentu?
Audio
  • Rozmowa o pakcie migracyjnym ONZ (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/memodji

Jak podkreślał gość Dwójki, w sferze dotyczącej migrantów (których liczbę szacuje się obecnie na ponad 250 milionów) nie było dotąd kompleksowego porozumienia międzynarodowego, które by ustalało, jakie prawa mają migranci, jakie obowiązki mają państwa wysyłające, tranzytowe i przyjmujące.

Pakt migracyjny Zgromadzenie Ogólne ONZ ratyfikowało w środę (19.12) zdecydowaną większością głosów. Skąd przeciw wobec tego dokumentu takich państw jak Polska, USA, Węgry, Izrael i Czechy? 

- To jest dokument wynegocjowany przez 192 państwa. Zawsze to jest kompromis, który nie będzie nam się we wszystkim podobał. Tam są elementy, z których państwa przyjmujące, takie jak Polska, mogłyby być bardzo zadowolone, i te elementy, które pewne mniej będą nam się podobały - oceniał Patryk Kugiel.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: Patryk Kugiel z Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych

Data emisji: 19.12.2018

Godzina emisji: 17.00

jp/mko


Zobacz więcej na temat: Piotr Pogorzelski ONZ migracja