more_horiz

Wielka władza i wielki cel prezydenta Chin

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 18:48
Kongres Ludowy postanowił usunąć konstytucyjne ograniczenie dwóch kadencji dla prezydenta Chin. Xi Jingping może rządzić do końca życia. Co to zmienia dla Chin i dla świata?
Audio
  • Wielka władza i wielki cel prezydenta Chin (Puls świata/Dwójka)
Prezydent Chin Xi Jinping
Prezydent Chin Xi JinpingFoto: PAP/DALE DE LA REY / POOL

Zdaniem prof. Bogdana Góralczyka Xi Jingping w czasie swojej pierwszej kadencji naruszył tyle interesów grupowych, że gdyby stracił władzę, to sam mógłby trafić za kratki. To nie jedyny powód, dla którego obecny prezydent Chin pragnie zachować swe stanowisko. - Xi Jingping ogłosił wiele nader ambitnych celów. Chiny zaczynają się rozpychać na arenie światowej w postaci dwóch jedwabnych szlaków, a równocześnie mają ambitne cele na scenie wewnętrznej. Xi Jingping chce to doprowadzić do końca żelazną ręką - wyjaśniał politolog.

Gość audycji "Puls świata" opowiadał o wielkim planie chińskich władz, rozpisanym na najbliższe lata, z kulminacją w roku 2049. Prof. Bogdan Góralczyk wyjaśniał też, dlaczego w najbliższym czasie Chińczycy nie mogą liczyć na liberalizację swobód politycznych.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Dariusz Rosiak

Gość: prof. Bogdan Góralczyk (politolog)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 17.45

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym będzie chiński projekt Pasa i Szlaku?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 09:00
W audycji rozmawialiśmy o projekcie, na który - jak poinformował przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping - Państwo Środka chce przeznaczyć ponad 100 miliardów dolarów amerykańskich. 
rozwiń zwiń