Groźby i dyplomacja. Jak rozwiązać problem Korei Północnej?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 10:00
- Po okresie dużo łagodniejszej retorycznie dyplomacji amerykańskiej za kadencji Baracka Obamy mamy powrót do linii, która już była - komentował bieżącą politykę USA wobec północnokoreańskiego reżimu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • Groźby i dyplomacja. Jak rozwiązać problem Korei Północnej?
USS Carl Vinson
USS Carl VinsonFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Official U.S. Navy photo by Lt. Chuck Bel/PUBLIC DOMAIN

Podczas niedawnej wizyty w Japonii wiceprezydent USA Mike Pence ostrzegł Koreę Północną, by nie sprawdzała możliwości amerykańskich sił zbrojnych. Wcześniej Donald Trump podkreślał, że status quo w Korei Północnej jest nie do zaakceptowania.

Jak zauważył gość Dwójki, w sferze retorycznej atmosfera polityczna wokół sytuacji na Półwyspie Koreańskim się zmienia, choć jest to swoisty powrót do języka znanego z prezydentury George'a W. Busha. Jednak czy ostatnie decyzje Donalda Trumpa (ostrzał lotniska syryjskich sił powietrznych, zrzucenie w Afganistanie bomby GBU-43, zwanej "matką wszystkich bomb") mogłyby świadczyć, że nowy amerykański prezydent gotów jest sięgnąć po środki do tej pory nie brane pod uwagę? Czy w ogóle problem koreański można rozwiązać dyplomatycznie, naciskami ekonomicznymi?

W audycji również o znaczeniu spotkania w Tokio przedstawicieli USA, Japonii i Korei Południowej poświęconego Korei Północnej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Oskar Pietrewicz (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 17.45

jp/mc

Czytaj także

Napięta sytuacja na linii USA - Korea Północna. Pjongjang grozi: zatopimy amerykański lotniskowiec

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 12:20
Korea Północna gotowa jest zatopić zmierzający w stronę Półwyspu amerykański lotniskowiec - grożą północnokoreańskie media.
rozwiń zwiń