Po co Brytyjczykom wcześniejsze wybory?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 18:55
– Theresa May przez wiele miesięcy zapewniała, że nie ma zamiaru zwoływać przedterminowych wyborów. Trudno przesądzić, dlaczego zmieniła zdanie, ale cel jest chyba dość oczywisty – mówił Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
Audio
  • Po co Brytyjczykom wcześniejsze wybory? (Puls świata/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

19 kwietnia brytyjska Izba Gmin poparła rządowy wniosek o samorozwiązanie parlamentu, zgodnie z którym wybory parlamentarne odbędą się 8 czerwca 2017 r., czyli trzy lata przed terminem. Łukasza Pawłowskiego pytaliśmy, jakie znaczenie będą miały te wybory, dlaczego rząd Theresy May chce je przeprowadzić i co w ich wyniku mogą zyskać Brytyjczycy.

Gość Dwójki tłumaczył, jaki cel przyświecał nagłej decyzji brytyjskiej premier, i zwrócił uwagę na to, jak ważny w tej sprawie jest kontekst ścierających się ze sobą sił w brytyjskim parlamencie i partyjnej arytmetyki, a przede wszystkim - Brexitu. Spekulował też na temat ewentualnego faworyta wyborów, zwracając uwagę, że możemy być świadkami nieoczekiwanych zwrotów akcji podczas kampanii wyborczej.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Krzysztof Renik

Gość: Łukasz Pawłowski (publicysta "Kultury Liberalnej")

Data emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 17.45

mc/mz

Czytaj także

Wybory w Holandii. "Partia Wildersa najwięcej wygrała"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:30
- Paradoks tych wyborów polega na tym, że partia, która najwięcej wygrała, czyli partia Wildersa, nie zajęła 1. miejsca w wynikach - mówił w "Pulsie świata" prof. Sławomir Magala z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ponad 40 proc. Francuzów nie wie, na kogo zagłosuje"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 18:38
- Zaczyna się ostatnia prosta kampanii. Patrząc na sondaże wydaje się, że pierwsza dwójka jest nienaruszalna - mówił o wyborach prezydenckich we Francji publicysta Jerzy Szygiel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak w Londynie. "Przesłanek jest bardzo dużo"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 15:00
- Każda z tych przesłanek jest równouprawniona, musimy je na razie wszystkie rozważać, dopóki nie dowiemy się, z kim mamy do czynienia - podkreślał Grzegorz Cieślak, ekspert do spraw terroryzmu, komentując wydarzenia sprzed siedziby brytyjskiego parlamentu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschód-Zachód, czyli Unia dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 10:00
- Unia Europejska nie do końca oddaje to, czym Europa jest. Wspólnota ta powstała w sztucznych granicach wyznaczonych przez jałtański ład polityczny. Wydaje się, że mieszkańcy Europy Zachodniej przyzwyczaili się do podziału z czasów żelaznej kurtyny - powiedział w Dwójce Jarosław Guzy.
rozwiń zwiń