Kryzys w Wenezueli. "Nie widzę szans na rozwiązanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 19:01
 - Telenowela polityczna w Wenezueli jeszcze potrwa, żadna ze stron nie jest gotowa do ustępstw - mówiła w Dwójce dr Alicja Fijałkowska z Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim. 
Audio
  • Alicja Fijałkowska komentuje sytuację w Wenezueli (Puls świata/Dwójka)
Zamieszki w Wenezueli
Zamieszki w WenezueliFoto: PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

W Wenezueli od kilku miesięcy zaostrza się spór między prezydentem Nicolásem Maduro i opozycją. Sąd Najwyższy pod naciskiem prezydenta przejął kompetencje Zgromadzenia Narodowego, później się z tej decyzji wycofał, ale krótko po tym, wprowadzono zakaz kandydowania w wyborach dla lidera opozycji Henrique Caprilesa, co doprowadziło do kolejnych protestów. Na napięcia polityczne nakłada się ogromny kryzys gospodarczy. - Ludzie do tej pory mało zainteresowani polityką, widząc problemy z artykułami żywnościowymi, przyłączają się do protestów. Do tego dochodzi rosnąca świadomość Wenezuelczyków, co powoduje większą polaryzację - opowiadała dr Alicja Fijałkowska.

Zdaniem gościa "Pulsu świata", do starć w Wenezueli będzie dochodzić do końca kadencji Nicolása Maduro, chyba że wcześniej opozycji uda się uruchomić procedurę impeachmentu. Alicja Fijałkowka wyjaśniała skąd się bierze poparcie dla nieudolnego prezydenta i obawy części Wenezuelczyków związane z przejęciem władzy przez opozycję.

***

Tytuł audycji: "Puls świata"

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Alicja Fijałkowska z Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim

Data emisji: 13.04.2016

Godzina emisji: 17.45

bch/mz

Czytaj także

Wenezuela: Najwyższy Trybunał przejął obowiązki parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 13:08
Najwyższy Trybunał Wenezueli odebrał prawo głosu tamtejszemu parlamentowi i przejął jego obowiązki. Sędziowie zdecydowali, że deputowani nie mają prawa odrzucać ani modyfikować decyzji podjętych przez rząd prezydenta Nicolasa Maduro. Swoja decyzję uzasadnili "potrzebą chronienia demokracji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Zerka: władze Wenezueli poszły za daleko

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 13:30
Mozna było spierać się w ostatnich latach, czy Wenezuela jest jeszcze demokracją, czy już krajem autorytarnym. Po środowej decyzji stało się to jasne. Jednak działania władz spotkały się z bardzo silną presją opinii międzynarodowej - powiedział Paweł Zerka z WiseEuropa.
rozwiń zwiń