Syria. Rosyjsko-irańska układanka

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 18:00
- Rosja zwiększa wsparcie dla Asada, tym razem atakując Syrię od Wschodu – powiedział Marek Świerczyński z Polityki Insight.
Audio
  • Marek Świerczyński opowiada o irańsko-rosyjskiej odsłonie konfliktu w Syrii (Puls świata/Dwójka)
Rosyjski bombowiec  Su-34 opuszcza bazę lotniczą Hamedan w Iranie
Rosyjski bombowiec Su-34 opuszcza bazę lotniczą Hamedan w IranieFoto: PAP/EPA

Ekspert ds. bezpieczeństwa analizował realizowane przez Rosję naloty bombowe na Syrię z terytorium IranuJak podkreślił w audycji, współpraca na linii Teheran-Iran to duże zaskoczenie, bo wydawało się, że to z Turcją Rosja będzie zacieśniała relacje na Bliskim Wschodzie.

Niespodziewany sojusz z Iranem jest jednak wygodny dla Rosjan nie tylko w kontekście zwiększania wsparcia dla reżimu Asada, ale także ze względów ekonomicznych i strategicznych.- Dla Rosji wysunięta baza w Iranie to oszczędność w postaci około 2 tysięcy kilometrów przelotu - powiedział ekspert.

Jakie jest stanowisko Moskwy i Teheranu w sprawie rozpoczętej współpracy wojskowej? Na ile relacja obu krajów może pogorszyć stosunki Iranu z Zachodem? W audycji również o politycznej i wojskowej układance na Bliskim Wschodzie.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Marek Świerczyński (ekspert ds. bezpieczeństwa)

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 17.45 

mz/mc

Czytaj także

Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu w Iranie. Są pierwsze naloty na pozycje rebeliantów w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 09:55
Przerzucone do Iranu rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu dokonały pierwszych nalotów na pozycje rebeliantów w Syrii. Samoloty zrzuciły bomby między innymi w okolicach miasta Aleppo.
rozwiń zwiń