Czy na wschodzie wciąż żyją Sowieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 12:00
Czy rozpad Związku Sowieckiego był szczęściem czy nieszczęściem dla obywateli tego nieistniejącego już państwa? Czy nostalgia za tamtymi czasami to zjawisko wyjątkowe? Jakie są korzenie tęsknoty za ZSRR w wielu częściach upadłego imperium?
Audio
  • Czy na wschodzie wciąż żyją Sowieci? (Puls świata/Dwójka)
Czy na wschodzie wciąż żyją Sowieci?
Foto: flickr/Phil Strahl

– Źródła problemu upatrywałbym w czasach stalinowskich – mówił w Dwójce Bartosz Cichocki, ekspert od spraw wschodnich. – Zlikwidowano wtedy elity techniczne, akademickie i wojskowe, a następnie przemieszano narody Związku Sowieckiego w systemie gułagów, wielkich robót kolejowych, kopalnianych, itd. – przypomniał.

Gość "Pulsu świata" zauważył, że zamieszkujący ZSRR ludzie stracili punkt odniesienia, stracili autorytety. I trwało to 70 lat. – W Polsce większość ludzi żyjących w PRL miała kontakt ze swoimi dziadkami, którzy pamiętali ustrój niekomunistyczny. Na terenach Związku Radzieckiego tego nie było – powiedział.

Czy zatem sukcesem zakończyło się tworzenie człowieka sowieckiego? O tym w nagraniu audycji, w której Krzysztof Renik pytał Bartosza Cichockiego również o sytuację polityczną między Ukrainą, Rosją i Zachodem związaną z tzw. "białym konwojem".

mc

Czytaj także

Polityczne szachy Władimira Putina

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 18:50
– Putin po raz kolejny stwarza sytuację, która daje mu możliwość wykonania kilku ruchów – mówił w Dwójce Paweł Trzciński z Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa o sprawie wysłania przez Rosję rzekomego konwoju humanitarnego na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co Zachód naprawdę sądzi o konflikcie ukraińsko-rosyjskim?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 20:01
Czy zachodnią opinię publiczną dziwią jeszcze takie działania Rosji, jak zagranie z rzekomym konwojem humanitarnym? Czy ktokolwiek spodziewa się, że Rosja będzie przestrzegała prawa międzynarodowego? Ilu zwolenników ma Putin na Zachodzie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy w Rosji wraca Związek Radziecki?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 20:35
Od rosyjskiego prodemokratycznego zrywu 1991 r. minęło pokolenie. Czy rzeczywiście to, co robi teraz prezydent Putin, jest zbiorową psychoterapią leczącą traumę sprzed lat? Co u Rosjan zostało z atmosfery oraz idei tamtego czasu?
rozwiń zwiń