X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wspomnienia z wojny i trudne życie rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 15:30
Tym razem w "Czytelni" mówiliśmy o dwóch książkach: "Zadupia" Antónia Lobo Antunesa i "Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli.
Okładki książek Zadupia i Archiwum zagubionych dzieci
Okładki książek "Zadupia" i "Archiwum zagubionych dzieci”Foto: materiały prasowe

Uważana za arcydzieło powieść "Zadupia" Antonia Lobo Antunesa opowiada historię portugalskiego lekarza nękanego wspomnieniami z wojny, który - jak dawni żeglarze - opowie swoją historię każdemu, kto zechce jej posłuchać. Wpisując się w tradycję Williama Faulknera i Gabriela Garcii Marqueza, Lobo Antunes plecie słowa w porywający i ekscentryczny gobelin, nadając swojej prozie wdzięk i brzmienie poezji.

Posłuchaj
29:24 Czytelnia Dwójka 28 listopad 2021 12_30_08.mp3 Recenzje książek "Zadupia" Antónia Lobo Antunesa i "Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli
  

Narrator, świeżo powróciwszy do Lizbony po ciężkiej służbie na wojnie w Angoli, wyznaje traumy pamięci bezimiennej kochance. Ich zmierzający ku zbliżeniu wieczór rozwija się jak gorączkowy sen, gdy Lobo Antunes zręcznie przeskakuje od opisów Portugalii, przez upadek dyktatury, do egzotycznego i brutalnego życia na pierwszej linii frontu.

W wyniku tej poetyckiej, gęstej i nielinearnej narracji powstała powieść obfitująca w sytuacje tragiczne i absurdalne, bezsprzecznie należąca do największych powieści wojennych współczesności. Nie brak też w niej rozliczenia z narodowo-katolicką dyktaturą salazarowskiej Portugalii.

Czytaj też:

"Archiwum zagubionych dzieci" to opowieść o kryzysie w rodzinie. W pewne upalne lato małżeństwo artystów wybiera się z dwójką dzieci w podróż z Nowego Jorku do Arizony. Między rodzicami uwidacznia się konflikt, który dzieci coraz mocniej odczuwają. 

Drobne, codzienne zdarzenia, słuchane piosenki, śledzone mapy, ciągłe robienie zdjęć polaroidem nakładają się na narastający kryzys rodzinny i ten szerszy, obecny w medialnych przekazach - dramat tysięcy dzieci z Ameryki Środkowej i Południowej próbujących przekroczyć południowo-zachodnią granicę Stanów Zjednoczonych, zatrzymywanych lub zagubionych na pustyni.

Szczególnie aktualna, a zarazem ponadczasowa powieść rzuca czytelnikom wyzwanie wobec ich nietolerancji, egoizmu i braku empatii. Literacka wirtuozeria autorki każe nam przeformułować nasze poglądy ukształtowane w bezpiecznej i uprzywilejowanej pozycji. Woła o ludzką solidarność, współczucie i odwagę w konfrontacji ze współczesnymi problemami.

[opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 28.11.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Sprawy ostateczne z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 13:30
Podczas niedzielnego spotkania nasi recenzenci – Iwona Rusek i Piotr Kofta – zajrzeli do pozycji dwóch polskich autorów, Huberta Klimki-Dobrzanieckiego "Niech żyje śmierć!" oraz Grzegorza Uzdańskiego "Wypiór".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bratnia dusza" i "Anomalia". Francuskie powieści, które zachwyciły świat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 13:00
- "Bratnia dusza" to pierwsza napisana po francusku książka, która dostała międzynarodowego Bookera. I jest to książka intensywna, ale bardzo sensualna, dostarczająca czytelnikowi niezwykle silnych emocji - mówił w Dwójce Piotr Kofta o najnowszej książce Davida Diopa, francuskiego pisarza pochodzenia senegalskiego.
rozwiń zwiń