X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ceaușescu ucieka autostopem. Biografia tyrana

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 14:00
W Dwójkowej "Czytelni" została omówiona m.in. książka Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi". Jak podkreślano, jej walorem jest drobiazgowe opisanie ostatnich dni rumuńskiego dyktatora.
Audio
  • Nowe książki o Rumunii czasów Ceaușescu (Czytelnia/Dwójka)
Fragment okładki książki Ceauescu. Piekło na ziemi
Fragment okładki książki "Ceaușescu. Piekło na ziemi"Foto: materiały prasowe

Ceaușescu uciekający zacinającą się windą. Wskakujący w ostatniej chwili do przeładowanego notablami helikoptera. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, gdy został wraz z żoną wyrzucony z pojazdu, próbujący jechać autostopem…

W książce, prócz tych iście filmowych scen, nie zabrakło opisania, w jaki sposób ten biedny mieszkaniec jednej z rumuńskich wiosek, bez wykształcenia, zaszedł tak wysoko. I jak stał się oprawcą.

Jak przypominał Piotr Kofta, Ceaușescu na początku lat 70. postanowił zrobić sobie "małą rewolucję kulturalną": - Odbył parę wizyt w Korei Północnej, był absolutnie zachwycony tamtejszym kultem jednostki. Zaczął dokręcać śrubę i wpadać w obsesje…

W audycji rozmawialiśmy również o innej książce poświęconej Rumunii: wywiadzie rzece "Moja ojczyzna była pestką z jabłka", który z Hertą Müller przeprowadziła Angelika Klammer. Noblistka opowiada w nim nie tylko o swoim życiu w komunistycznej Rumunii i powstawaniu kolejnych książek, ale ponad wszystko pokazuje, jak historia pojedynczego człowieka splata się z historią w wielkim wymiarze.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 10.09.2016

Godzina emisji: 12.30

jp/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmierzch "Słońca Karpat"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2014 06:00
Ta dwójka oskarżonych popełniła czyny niegodne człowieka i niezgodne z prawem, wykorzystując władzę w sposób kryminalny, podejmowali działania by zniszczyć naród rumuński, w imieniu którego uważali, ze sprawują rządy - brzmiał akt oskarżenia w procesie prezydenta Rumunii i jego żony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceaușescu. Przeciętny polityk, który stworzył piekło

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 10:00
- Na początku swojej drogi niczym nie różnił się od setek tysięcy działaczy, którzy starali się budować swoje kariery w oparciu o partię komunistyczną - podkreślał Adam Burakowski, opowiadając o nowo wydanej książce Thomasa Kunzego "Ceaușescu. Piekło na ziemi".
rozwiń zwiń