Z czego śmieje się Parlament Europejski?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 16:00
W "Magazynie europejskim" wysłuchaliśmy relacji Marty Cagnoli z mediolańskiego Radia 24, która opowie o niemieckiej komedii "Toni Erdman".
Audio
  • Z czego śmieje się Parlament Europejski? (Magazyn europejski/Dwójka)
Kadr z filmu Toni Erdmann
Kadr z filmu "Toni Erdmann"Foto: Gutek Film/materiały prasowe

Twórcy filmu otrzymali właśnie nagrodę Lux, przyznawaną od dziesięciu lat przez Parlament Europejski. "Toni Erdman" to słodko-gorzka opowieść o pracoholiczce, konsultantce w międzynarodowej korporacji, i jej ojcu, emerytowanym nauczycielu muzyki, który nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Film ma być nie tylko satyrą na wielki biznes i jego przywiązanie do luksusu, ale również apelem pielęgnowanie codziennych relacji z najbliższymi. 

W programie zwróciliśmy także uwagę na popularną francusko-niemiecką stację telewizyjną Arte, którą od końca listopada można oglądać w internecie w polskiej wersji językowej. Europejski kanał kulturalny w ramach pilotażowego projektu proponuje bezpłatną ofertę VOD: "Arte po polsku". O poszerzeniu oferty programowej oraz o zawartości nowego portalu Dawidowi Dziedziczakowi opowiadała Berenika Wyrzykowska z telewizji Arte w Strasburgu.

Ponadto rozmawialiśmy o Teatrze Muzycznym w im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, który po rozbudowie stał się największą sceną musicalową w Polsce. Zamiast dwóch funkcjonują tu trzy sceny. Jednocześnie mogą być więc grane trzy spektakle, a każda scena ma osobną szatnię i foyer. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 75 milionów złotych, z czego ponad 46 milionów to fundusze europejskie (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013). Rozbudowany Teatr Muzyczny odwiedziła z mikrofonem Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.

Opowiadaliśmy też o Nowym Sadzie. Serbskie miasto zamieszkałe przed ćwierć miliona ludzi będzie Europejską Stolicą Kultury w 2021 roku. Niedawno ogłoszony werdykt został wzmocniony informacją, że w 2019 roku Nowy Sad będzie także Młodzieżową Stolicą Europy. Choć Serbia jest poza Unią Europejską, należy do programu Kreatywna Europa, co pozwala jej na uczestnictwo w unijnych przedsięwzięciach kulturalnych. Z Magdaleną Bogusławską, serbistką z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiał Kamil Radomski.

Na koniec sprawdziliśmy, co prasa europejska pisała w mijającym tygodniu o wydarzeniach w UE.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 3.12.2016

Godzina emisji: 15.00

mc/jp

Czytaj także

Madonna powraca do Malborka

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:20
W audycji rozmawialiśmy o 8-metrowym posągu, który trafił po 71 latach na wschodnią ścianę kościoła na zamku krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal filmów o życiu na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 14:17
W audycji "Magazyn Europejski" mówiliśmy o IV Festiwalu Filmów Emigracyjnych EMIGRA, który odbył się w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe oblicze pałacu w Dąbrowie Niemodlińskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 17:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o rewitalizacji XVII-wiecznego obiektu, który należał do jednego z najzamożniejszych śląskich rodów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie kompozycje na festiwalu w Huddersfield

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 15:00
W audycji rozmawialiśmy o jednej z najważniejszych europejskich prezentacji muzyki współczesnej, na której nie zabrakło również polskich artystów.
rozwiń zwiń