"Moja kuchnia pachnąca bazylią". Tessa Capponi-Borawska i najnowsze wydanie jej słynnej książki

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 17:10
- Od drugiego wydania, które ukazało się w 2002 roku, zgłębiałam niektóre wiadomości o swojej rodzinie. Musiałam więc nanieść poprawki o charakterze historycznym – mówiła w "Drodze przez mąkę" włoska arystokratka, która ponad 30 lat temu na swój drugi dom wybrała Polskę.
Audio
  • Tessa Capponi-Borawska o najnowszym wydaniu swojej książki "Moja kuchnia pachnąca bazylią" (Droga przez mąkę/Dwójka)
Okładka książki Moja kuchnia pachnąca bazylią
Okładka książki "Moja kuchnia pachnąca bazylią"Foto: materiały prom./Africa Studio (Shutterstock)

Książka "Moja kuchnia pachnąca bazylią" po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1994 roku. Jest to osobista historia Tessy Capponi-Borawskiej od dzieciństwa do dojrzałości przetykana bardzo obficie przepisami włoskiej kuchni, co do których oryginalności nie ma wątpliwości.

Na początku nowego wydania autorka pisze: "Jest to testament, bo piszę o jedzeniu od 1991 roku, niedawno skończyłam 60 lat i po prostu chciałabym już zająć się czymś innym. Oczywiście nie zamierzam raz na zawsze wstać od stołu, ale chciałabym spokojnie jeść, nie myśląc jak to potem opisać. Chyba osiągam stan, który mogłabym określić jako przesyt gastronomiczny".

- Naprawdę osiągnęłam ten stan ducha, gdzie bardzo lubię wszystko to, co nie jest przeze mnie przygotowane. Delektuję się teraz kuchnią zrobioną przez innych i postanowiłam, że nie będę pisała kolejnej książki o jedzeniu. Pracuję w tej chwili nad osobistym przewodnikiem po Florencji, gdzie sprawy gastronomiczne będą jakoś obecne, ale to będzie w zupełnie innym wymiarze, innym stylu – podkreślała Tessa Capponi-Borawska.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Tessa Capponi-Borawska (autorka książki "Moja kuchnia pachnąca bazylią")

Data emisji: 21.03.2020

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Czeskie kino pod kątem kulinarnym

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 11:54
- To co, gdzie i jak Czesi jedzą, nie jest może pierwszoplanowym elementem tamtejszych filmów, ale cały czas charakteryzuje jednak i postaci, i życie społeczne - mówiła w "Drodze przez mąkę" Wanda Klenczon, badaczka antropologii kulinarnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka "Less waste Polska". Styl czy moda?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 12:25
- Dan Barber postanowił podawać gościom dania przygotowane wyłącznie z resztek, np. z pulpy po burakach. To były resztki z innych restauracji. Projekt odniósł ogromny sukces - mówiła o jednym z najlepszych kucharzy na świecie Małgorzata Minta, autorka tekstu w książce "Less Waste Polska".
rozwiń zwiń