X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Anna Wasilewska: Camus nie był moralizatorem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 13:00
- Jego "Obcy" jest nieustającym bestsellerem. Ta powieść stawia pytania, ale nie daje łatwych odpowiedzi. I to jest siła u Camusa – podkreślała w Dwójce tłumaczka. 4 stycznia minęła 60. rocznica tragicznej śmierci słynnego francuskiego pisarza.
Audio
  • Camus nasz współczesny (Strefa literatury/Dwójka)
Albert Camus
Albert CamusFoto: PAP/dpa

Andre Gide 1200.jpg
André Gide. W 150. rocznicę urodzin

- On nie prawił morałów. On stawiał pytania, jak człowiek, który jest bytem skończonym w nieskończonym świecie, ma sobie poradzić z egzystencją, której finał jest z góry wiadomy. Jak się zachować? Co robić? – przypominał Anna Wasilewska. W podobnym duchu mówił drugi z gości audycji, Tomasz Swoboda. – Camus ujął w słowach niezapomnianych, właściwe w złotych myślach, to, nad czym głowili się filozofowie połowy XX wieku.

Autor "Obcego" często powtarzał, że nie ma nic bardziej skandalicznego niż śmierć dziecka i nic bardziej absurdalnego jak śmierć w wypadku drogowym. Gdy zginął, miał 47 lat. Samochód prowadzony przez jego przyjaciela Michaela Gallimarda uderzył w drzewo. Camus zginął na miejscu, kierowca zmarł kilka dni później w szpitalu. W teczce, którą pisarz miał ze sobą, znaleziono rękopis jego nieukończonej powieści "Pierwszy człowiek".

Był laureatem literackiego Nobla, autorem głośnych powieści "Obcy", "Dżuma" i "Upadek", człowiekiem teatru – dramaturgiem, aktorem, reżyserem, dziennikarzem, intelektualistą i człowiekiem zajmującym zdecydowane – często osobne - stanowisko wobec wielu palących i kontrowersyjnych spraw swojej epoki. Stwierdzał jednak, że pisarz "może ludziom pomagać jedynie poprzez swoje utwory. Nie ma prawa uważać się za przewodnika sumień. Nie jest to kapitulacja, lecz raczej realna ocena własnych możliwości".

Jak w 60 lat po śmierci autora "Upadku" odczytywana jest jego twórczość? Które z jego powieści, sztuk, szkiców filozoficznych, esejów są najbardziej aktualne dla człowieka XXI wieku? Jak postawa intelektualna Camusa i jego zaangażowanie w sprawy publiczne odczytujemy z dzisiejszej perspektywy? Jakie wrażenie na współczesnym czytelniku robi styl i kompozycja najsłynniejszych prozatorskich utworów pisarza, który uważał, że dzięki powieści – "życie staje się losem"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.


***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Anna Wasilewska (tłumaczka, romanistka, italianistka autorka nowego przekładu "Upadku" – ten tekst razem z nowym tłumaczeniem "Obcego", dokonanym przez Marka Bieńczyka, ukazał się w numerze 7-8/2018 "Literatury na Świecie"), Tomasz Swoboda (tłumacz i literaturoznawca)

Data emisji: 10.01.2020

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Albert Camus - ofiara własnego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 06:00
- Albert Camus został zbanalizowany w szkolnej recepcji. W stulecie jego urodzin stwierdzamy, że to, co jest ciekawe i fascynujące, to biografia pisarza - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z internetowego tygodnika "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pełna gniewu rewizja "Obcego" Camusa

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 15:00
Fragmenty powieści Kamela Daouda "Sprawa Meursaulta" w przekładzie Małgorzaty Szczurek czytał w Dwójce Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamel Daoud i jego wizja Algierii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 13:00
- Jesteśmy narodem zamkniętym w historii. Moja powieść jest o nieudanej próbie wyrwania się z tego kręgu - mówił w Dwójce autor książki "Sprawa Meursaulta".
rozwiń zwiń