X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Gombrowicz rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 12:55
Właśnie ukazało się wznowienie listów polskiego pisarza do rodziny. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o tym, jakiego Witolda Gombrowicza dzięki tej korespondencji poznajemy.
Audio
  • Janusz Margański o korespondencji rodzinnej Witolda Gombrowicza (Strefa literatury/Dwójka)
Listy do rodziny Witolda Gombrowicza
"Listy do rodziny" Witolda GombrowiczaFoto: Mat. prasowe

Gombrowicz serwis 1200.jpg
50. rocznica śmierci Witolda Gombrowicza. Serwis specjalny

"Życie w ogóle jest dramatyczne i w ten czy w inny sposób zawsze jesteśmy przegrani - nie kijem go, to pałką. Staraj się żyć drobiazgami, to jeszcze najlepszy system" - pisze w liście do starszego brata Janusza Witold Gombrowicz.

W tomie "Listy do rodziny" znajdujemy korespondencję skierowaną do starszego rodzeństwa - siostry Ireny - Reny oraz braci: wspomnianego Janusza oraz Jerzego. Część listów Gombrowicz adresuje także do pasierbicy Janusza  Stanisławy Cichowskiej, która stała się towarzyszką jego życia. Są także listy do i od służącej rodziny Gombrowiczów – Anieli Brzozowskiej, czyli Anieli Ciemnej. Pierwszy list pochodzi z 1949 roku, ostatni z czerwca 1969, czyli został wysłany miesiąc przed śmiercią autora "Kosmosu".

W audycji rozmawialiśmy o tym, czego dowiadujemy się o życiu Witolda Gombrowicza na emigracji w Argentynie i Europie, a także jak przebiegało życie jego krewnych, którzy pozostali w Polsce.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Janusz Margański, autor opracowania korespondencji Gombrowicza oraz przedmowy zatytułowanej "Sztuka pisania listów (do rodziny)"

Data emisji: 6.12.2019

Godzina emisji: 21.30

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Peiper - duch awangardy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 17:00
W "Strefie literatury" spotkaliśmy się z prof. Jarosławem Fazanem i dr. Jackiem Olczykiem, którzy opowiadali o ostatnich i mało znanych latach życia polskiego poety, krytyka i eseisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamandryci, Awangarda dla córki mieszczanina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:54
- Miało się poczucie obcowania ze współczesną poezją, a jednocześnie nie była ona trudna - podkreślał Radosław Romaniuk, opowiadając o artystach tworzących jedną z najważniejszych grup poetyckich polskiej literatury XX wieku.
rozwiń zwiń