X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Skamandryci, Awangarda dla córki mieszczanina

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:54
- Miało się poczucie obcowania ze współczesną poezją, a jednocześnie nie była ona trudna - podkreślał Radosław Romaniuk, opowiadając o artystach tworzących jedną z najważniejszych grup poetyckich polskiej literatury XX wieku.
Audio
  • Rozmowa o twórczości skamandrytów (Strefa literatury/Dwójka)
Okładka czasopisma Skamander z 1935 roku
Okładka czasopisma Skamander z 1935 rokuFoto: Polona.pl

Początki "Skamandra" wiążą się z powstaniem kawiarni artystycznej "Pod Picadorem" 29 listopada 1918 roku (czyli dokładnie 101 lat temu!), ale za czas "właściwej działalności" grupy uważa się lata 1919-1929. Około roku 1919 pojawiają się pierwsze tomiki poszczególnych poetów: "Czyhanie na Boga" Juliana Tuwima, "Karmazynowy poemat" Jana Lechonia, "Sonety" Antoniego Słonimskiego, "Wiosna i wino" Kazimierza Wierzyńskiego, "Oktostychy" Jarosława Iwaszkiewicza.

- Skamandryci połączyli Młodą Polskę z nurtami współczesnymi, poetykę modernistyczną z czymś nowoczesnym, co było wtedy w powietrzu. Była to poezja wykorzystująca przyzwyczajenia literackie, stąd ta jej szalona popularność - tłumaczył Radosław Romaniuk. - Skamandryci byli poetami awangardowymi dla, nie chcę powiedzieć: dla mieszczanina, którego zwalczali, ale na córki mieszczanina już na pewno…

Z kolei Piotr Matywiecki przypominał m.in. mistrzów tych młodych poetów. Obok Leopolda Staffa, podkreślał gość Dwójki, należy pamiętać o Walcie Whitmanie i Arthurze Rimbaudzie. Słynny amerykański poeta dał polskim twórcom nie tylko "szeroki oddech", lecz także "pewien rodzaj ideowego demokratyzmu".

Jak wyglądała ewolucja zaskakująco nowoczesnych form literackiego funkcjonowania, które stworzyli (kawiarnia-kabaret i happening poetycki) skamandryci? Jak po 100 latach postrzegamy twórców "Skamandra", którzy w 1919 roku zachwycili i odmienili literacki świat swoją młodością, energią, witalnością i ogniem twórczym? Zapraszamy do wysłuchania audycji,

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Kinga Michalska

Goście: Piotr Matywiecki (poeta, autor książki "Twarz Tuwima") i dr Radosław Romaniuk (literaturoznawca, autor m.in. dwutomowej biografii Jarosława Iwaszkiewicza "Inne życie"); z materiałów archiwalnych Sekcji Polskiej BBC o kulisach powstania grupy opowiadał sam Antoni Słonimski

Data emisji: 29.11.2019

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybuchła niepodległość, a wraz z nią Skamandryci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 12:43
Jeszcze w czasie wojny, w marcu 1918 roku w piśmie studenckim "Pro arte et studio" opublikowany został wiersz Tuwima "Wiosna", który wywołał skandal i kontrowersje, które spowodowały zmianę redakcji pisma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pod Pikadorem" – warszawska kawiarnia poetów

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:50
– Żartem rozpoczęliśmy działalność tej kawiarni, bo o powstaniu jej informowaliśmy plakatami rozwieszonymi w mieście z hasłem "Niech żyje dyktatura poetariatu" – mówił Antoni Słonimski w Redakcji Polskiej BBC w 1970 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skamander - radość wolności, manifestacja młodości

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 05:50
- Skamandryci wymietli swoich poprzedników, wymietli starą poezję Młodej Polski, która się już wyczerpała - mówił o grupie poetyckiej, której powstanie zbiegło się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości dr Marek Gumkowski.
rozwiń zwiń