Wspomnienie o Leszku Elektorowiczu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:53
Pisarz, poeta, eseista i autor przekładów literatury języka angielskiego zmarł 18 września br. w Krakowie. Jego pamięci poświęcona była audycja "Strefa literatury". Rozmawialiśmy o kluczowych tematach jego twórczości - również o spojrzeniu na naszą współczesność.
Audio
  • Wspomnienie o Leszku Elektorowiczu (Strefa Literatury/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/miniqueaustralia/dom. publiczna

Leszek Elektorowicz (1924-2019) urodził się we Lwowie. Przyjaźnił się ze Zbigniewem Herbertem i tak jak on nie zachwycił się nową, powojenną doktryną polityczną. Co więcej, pisarz nie opublikował w okresie stalinowskim żadnego tekstu. Jak zaznaczył prof. Maciej Urbanowski, jego debiut był więc świadomie dość późny. - Elektorowicz debiutuje wierszem w 1947 roku, a jego pierwszy tomik ukazuje się w 1957 roku. To jest debiut autora, który ma już 33 lata - opowiadał historyk literatury polskiej. - Przypomina to trochę debiuty Białoszewskiego i Herberta - to są jego rówieśnicy, którzy też pierwsze książki wydali już w momencie, kiedy socrealizm przestaje być dominującą i jedyną doktryną estetyczną w Polsce - mówił.

Goście audycji podkreślali, że pisarz prywatnie dał się poznać jako osoba bardzo towarzyska. Często śpiewał lwowskie piosenki, chętnie brał udział w rozmaitych krotochwilach. Przy całej swojej pozornej powadze był dość ironiczny.

W audycji rozmawialiśmy również o konsekwencjach poparcia strajku robotników w Radomiu przez Leszka Elektorowicza, o jego zbiorze opowiadań "Przeklęty teatr" oraz pobycie w Stanach Zjednoczonych.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Anna Lisiecka

Goście: prof. Wojciech Ligęza, prof. Maciej Urbanowski, Katarzyna Wójcik

Data emisji: 1.11.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Czytaj także

Prof. Andrzej Gronczewski. Erudyta gawędziarz

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 11:55
W audycji wspominaliśmy zmarłego 13 lipca b.r. wybitnego literaturoznawcę.
rozwiń zwiń