X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czesław Miłosz nieznany

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
W środę 14 sierpnia przypadała 15. rocznica śmierci Laureata Literackiej Nagrody Nobla z roku 1980. W Bibliotece Narodowej znalazło się archiwum poety zawierające m.in. jego notatniki, rękopisy, listy, fotografie, przedmioty osobiste. W "Strefie literatury" dowiedzieliśmy się, jakiego Miłosza poznajemy dzięki tym dokumentom.
Audio
  • Co kryją archiwa Czesława Miłosza (Strefa literatury/Dwójka)
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: PAP/Ryszard Kornecki

Znawcy_Miłosz.jpg
Czesław Miłosz - serwis specjalny

Żegnając Czesława Miłosza podczas uroczystości pogrzebowych w Krypcie Zasłużonych Klasztoru  Ojców Paulinów na Skałce Wisława Szymborska powiedziała: "Żegnamy się dzisiaj z poetą, ale nie żegnamy się  z jego poezją. Ona nas wszystkich tutaj obecnych i wszystkich nieobecnych przeżyje na pewno".

O tym, jakiego Miłosza poznajemy dzięki dokumentom z Biblioteki Narodowej opowiedział opracowujący to archiwum literaturoznawca, krytyk Michał Szymański. Z kolei współpracę poety z "Kwartalnikiem Artystycznym" i rozmowy z nim wspominał redaktor naczelny pisma Krzysztof Myszkowski. Anna Romaniuk opowiedziała, jak Miłosz zapisał się w pamięci rodziny, przyjaciół,  znajomych. Te wspomnienie zebrała w tomie zatytułowanym "Obecność". Nieznane dotąd, odcztane z archiwum i już opublikowane wiersze Czesława Miłosza czytał Andrzej Ferenc.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 18.00

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nobel water" i kawa w Rzymie, czyli przyjaciele o Miłoszu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 13:12
- Poznaliśmy się w 1981 roku, gdy Czesław Miłosz przyjechał do Krakowa opromieniony sławą noblisty. To był czas karnawału Solidarności, na spotkaniu w Domu Literatów był tłum. On czytał swoje wiersze i poprosił o szklankę wody. Gdy mu ją podałem, upił z niej łyk, a ja ją zachowałem wraz z pozostałą zawartością. Podczas późniejszych przyjęć popijaliśmy po łyżeczce tej "Nobel water" – opowiadał w Dwójce Bronisław Maj.
rozwiń zwiń