X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Elżbieta Cherezińska: życie postaci historycznych ciągle mnie obchodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:08
W "Strefie Literatury" gościliśmy jedną z najpoczytniejszych polskich autorek powieści historycznych, autorkę m.in. powieści "Legion".
Audio
  • Rozmowa z pisarką Elżbietą Cherezińską (Strefa literatury/Dwójka)
Elżbieta Cherezińska
Elżbieta CherezińskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Legion" to złożona wizja polskiego państwa podziemnego, którego częścią była Brygada Świętokrzyska. To szczególna pozycja na liście dzieł Elżbiety Cherezińskiej.

- Większości czytelników kojarzę się powieściami średniowiecznymi, ale ja jednak zaczynałam od książek wojennych, takich jak "Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum" czy literacka biografia Szewacha Weissa "Z jednej strony, z drugiej strony". To z wojny przede wszystkim wyrosłam. "Legion" powstał z fascynacji opowieściami drugowojennymi i świadomości, że ta o Brygadzie przepadła, obciążona czarną legendą - mówiła w "Strefie literatury" pisarka.


Okładka książki "Legion" E. Cherezińskiej Okładka książki "Legion" E. Cherezińskiej

Kim byli ludzie, którzy weszli w skład brygady, jak bardzo złożone były ich losy? Ile organizacji składało się na polskie podziemie i jak Polacy widzieli przyszłość państwa? - Wizji i organizacji było wiele, a Polska podziemna wcale nie była jednolita - tłumaczyła autorka. - Łatwo nam mówić o tych wydarzeniach z perspektywy dekad, ale dla tamtych ludzi nie wszystko było tak oczywiste jak dla nas dzisiaj. Powstrzymujmy się od ocen, zamiast tego obserwujmy, jak historia przebiegała.

Elżbieta Cherezińska opowiadała też w audycji o swojej fascynacji średniowieczem, o swoim warsztacie pracy, o literackich sposobach na prezentację historii oraz jej meandrach i płynących stąd inspiracji.

Powieści "Legion" w interpretacji Andrzeja Mastalerza słuchać można na naszej antenie w cyklu "Książka do słuchania".

***

Tytuł: Strefa literatury 

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka, autorka powieści "Legion")

Data emisji: 10.03.2019

Godzina emisji: 20.00

at/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak