X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
Audio
  • "Najlepiej w życiu ma twój kot". Rozmowa o listach Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza (Dwukropek/Dwójka)
Wisława Szymborska w 2003 roku
Wisława Szymborska w 2003 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Filipowicz był zapalonym wędkarzem i temu między innymi zawdzięczamy sporą część listów, bo on wyjeżdżał czasem na kilkutygodniowe wyprawy – mówił Tomasz Fiałkowski, współautor opracowania korespondencji dwójki artystów. – Szymborska była chyba trochę powściągliwa w stosunku do tej pasji – zauważył, dodając, że poetka, mimo zazdrości i oskarżeń o mordowanie ryb, w końcu dała się wyciągnąć na kilka wędkarskich wyjazdów.

Twórców bez wątpienia łączyła jednak miłość do kotów. Do jednego z nich Wisława Szymborska także napisała list, inny zaś stał się bohaterem jednego z najsłynniejszych wierszy noblistki, powstałego po śmierci Kornela Filipowicza w 1990 roku - "Kot w pustym mieszkaniu". Jednak koty pisarza nieczęsto odwzajemniały sympatię poetki i innych kobiet, które pojawiały się w jego mieszkaniu.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Tomasz Fiałkowski (krytyk literacki, współautor opracowania i autor posłowia do książki), Bronisław Maj (przyjaciel obojga pisarzy, poeta, historyk literatury)

Z nagrań archiwalnych: Teresa Walas i Jerzy Pilch

Data emisji: 13.11.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
rozwiń zwiń