X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Grzech w "Boskiej komedii". Nawet Dante mdleje

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 19:00
Wśród głównych tematów arcypoematu Dantego można wyróżnić, jak się okazuje, próby wyzwolenia się z grzechu i pragnienie oczyszczenia.
Audio
  • Rozmowa o życiu i twórczości Dantego Alighieri (Strefa literatury/Dwójka)
Eugnea Delacroix Barka Dantego (fragm. obrazu). Malowidło przedstawia scenę z Pieśni VIII Piekła: przez wody Styksu niewielką łodzią przeprawiają się Dante i jego przewodnik Wergiliusz
Eugène'a Delacroix "Barka Dantego" (fragm. obrazu). Malowidło przedstawia scenę z "Pieśni" VIII "Piekła": przez wody Styksu niewielką łodzią przeprawiają się Dante i jego przewodnik WergiliuszFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Dante, patrząc w trakcie swojej wędrówki w zaświatach na momenty grzechu, mdleje, traci zmysły. Dzieje się to nie tylko ze współczucia. Poeta zdaje sobie sprawę, że on te grzechy również popełnił, utożsamia się z innymi. Ta podróż też jest jego oczyszczeniem - mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, wskazując na jedną z ważniejszych idei Dantejskiego dzieła.

Wielość poziomów czytań i odbioru "Boskiej komedii" była jednym z tematów rozmowy poświęconej Dantemu (w tym roku mija 750 lat od narodzin tego poety wszech czasów). W audycji również m.in.: dlaczego nie potrzebujemy przypisów, by zrozumieć "Boską komedię"; jak czytać Dantego przy jedzeniu; jaka jest (brutalna) prawda o romantycznej miłości Dantego do Beatrycze.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Bartosz Panek

Goście:  Jarosław Mikołajewski, Tomasz Łubieński (tłumacze Dantego), Irena Jun (aktorka, która grała w spektaklu Józefa Szajny "Dante") i Leonardo Massi (muzyk, polonista, współautor projektu "Kuchnia Dantego")

Data emisji: 7.06.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/mm

Czytaj także

"Boska komedia" to świadectwo kryzysu Europy sprzed 700 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 14:00
– Dante diagnozował w swym poemacie duchowe zagubienie epoki po 1300 r. Wskazywał, że ci, którzy mieli być przewodnikami ludzkości, sami nie wiedzą, dokąd iść – mówił w Dwójce Jarosław Mikołajewski, italianista, poeta i tłumacz.
rozwiń zwiń