X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Krzysztof Zaleski we wspomnieniach. "Dla wielu był autorytetem"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 22:00
- On przede wszystkim wsłuchiwał się w siebie, a miał w co się wsłuchiwać, bo przecież skończył polonistykę. Pracował też w Instytucie Badań Literackich, więc miał bardzo wyostrzony zmysł krytyczny - wspominał Krzysztofa Zaleskiego reżyser Janusz Zaorski. 20 października minęła 12. rocznica śmierci Krzysztofa Zaleskiego – wybitnego reżysera, aktora, a także dyrektora Programu 2 Polskiego Radia i Teatru Polskiego Radia. 
Krzysztof Zaleski
Krzysztof Zaleski Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Krzysztof Zaleski 1200.jpg
Archiwalne wspomnienia Krzysztofa Zaleskiego

Posłuchaj
30:02 _PR2_AAC 2020_10_20-21-30-04.mp3 Krzysztof Zaleski we wspomnieniach przyjaciół (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Krzysztof Zaleski (1948-2008) na przełomie lat 70. i 80. stał się czołowym aktorem kina moralnego niepokoju. Mimo braku wykształcenia aktorskiego, nierzadko otrzymywał znaczące role w filmach Janusza Kijowskiego i Janusza Zaorskiego, którzy w audycji opowiadali m.in. o jego samorodnym talencie aktorskim.

- Poznałem go w połowie lat 70., w jakichś okolicznościach towarzyskich. Bardzo sobie przypadliśmy do gustu, a efektem było to, że zaangażowałem go do serialu, który akurat nakręcałem. Nie wiedziałem, że nie jest zawodowym aktorem i dopiero później do mnie dotarło, że wystawił "Ślub" Gombrowicza, że grał tam pijaka - wspominał Janusz Zaorski. - Ten tytuł jest metaforyczny, bo tym "Ślubem" on związał się z reżyserią i myślę, że to stało się jego podstawowym fachem, nawet jeśli był później dyrektorem, a był fantastycznym dyrektorem radiowej Dwójki i Teatry Polskiego Radia. Jednak świat postrzegał poprzez reżyserowanie.

Czytaj też:

Jego spektakularny debiut teatralny, czyli wspomniany "Ślub" Witolda Gombrowicza w kole naukowym przy warszawskiej szkole teatralnej (1974), zapoczątkował poważne zainteresowanie teatrem i dramatem, dla których Zaleski porzucił studia doktoranckie w Instytucie Badań Literackich PAN. Jak wspominała Krystyna Tkacz, Krzysztof Zaleski jako reżyser "potrafił rozbudzić wyobraźnię we wszystkich aktorach". - Każdy epizod był dopracowany w najmniejszym szczególe i wszystko było traktowane tak, jakby nie było podziału na role duże i małe, tylko każde przejście miało swój czas i było zauważone przez publiczność, służyło rozwojowi akcji - opowiadała aktorka.

Warto pamiętać, że Zaleski w Teatrze Polskiego Radia (od 2006 roku był dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a od 2007 do 2008 – dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia) wyreżyserował ponad 20 słuchowisk, w znaczący sposób przyczyniając się do odnowy formuły słuchowiska poetyckiego. Wielkim tematem jego radiowej twórczości była także Warszawa. Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia, wspominała swoją współpracę z Krzysztofem Zaleskim.

Posłuchaj: "Jedyną wadą Krzysztofa Zaleskiego była niecierpliwość" >>>

- Są reżyserzy, którzy mają specjalizację filmową, sceniczną, radiową. O Krzyśku nie jestem w stanie powiedzieć, że przyszedł do radia i uczył się tego medium. Jego przygotowanie scenariusza, dbałość o logikę, detal, fabułę była w każdym z tych miejsc taka sama. To, że nieprawdopodobna inteligencja pozwalała mu żonglować elementami przypisanymi do każdej z tych odmian reżyserii teatralnej, świadczyła tylko o tym, że wie jak zrobić, by najbardziej wyraziste narzędzia zostały użyte w radiu - i typowe dla radia, czasami nawet ryzykowne, ale sprawdzające się. Myślę, że nie tylko mnie zaskakiwał - opowiadała.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziły: Małgorzata Szymankiewicz i Elżbieta Łukomska

Goście: Janusz Zaorski (reżyser), Janusz Kijowski (reżyser), Maria Pakulnis (aktorka, żona Krzysztofa Zaleskiego), Krystyna Tkacz (aktorka), Adam Ferency (aktor), Jan Zaleski (reżyser), Wanda Zwinogrodzka (polska krytyczka teatralna i literacka, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Andrzej Brzoska (reżyser dźwięki w Teatrze Polskiego Radia), Wojciech Tomczyk (dramaturg i scenarzysta teatralny)

Data emisji: 20.10.2020

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Maria Janion we wspomnieniach swoich uczniów

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 11:22
Na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbył się w piątek (4.09) pogrzeb prof. Marii Janion, historyczki literatury, kultury i idei, jednej z najwybitniejszych badaczek polskiego romantyzmu, mistrzyni kilku pokoleń naukowców i pisarzy.
rozwiń zwiń