X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Charles Taylor: język jest czymś, czego nigdy nie posiądziemy na własność

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:00
- Próbowałem przemyśleć to, czym jest dla nas język i wydaje mi się, że jest on czymś o wiele szerszym niż tylko zdolnością do ujmowania rzeczy na sposób filozoficzny - mówił w Programie 2 Polskiego Radia jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli, autor takich książek jak "Zwierzę językowe" czy "Źródła podmiotowości".
Audio
  • Charles Taylor o języku jako źródle zrozumienia (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Charles Taylor
Charles TaylorFoto: PAP/DPA/Horst Galuschka

Charles Taylor jest profesorem filozofii na Uniwersytecie McGilla w Montrealu, laureatem wielu prestiżowych nagród – między innymi Nagrody Kioto, Nagrody Berggruena i Nagrody Templetona. To jeden z czołowych współczesnych myślicieli, którego badawcze zainteresowania skupiają się ostatnio na kwestiach związanych z językiem.  

Jego "Źródła podmiotowości" uznawane są za jedną z najważniejszych książek filozoficznych drugiej połowy XX wieku. W ostatnim czasie zajmuje się przede wszystkim językiem, który pojmuje nie tylko jako narzędzie komunikacji i budowania sensu, lecz także jako źródło samorozumienia człowieka oraz drogowskaz w budowaniu porozumienia w spolaryzowanym świecie. Ostatnia książka Charlesa Taylora nosi tytuł "The Language Animal", czyli "Zwierzę językowe" i odnosi się do definicji człowieka jako istoty zdolnej do posługiwania się językiem.

- Związek pomiędzy zoon echon logon – istotą zdolną do myślenia i zoon politikon - istotą polityczną polega na tym, że nie wymyślamy języka, tylko uczymy się go od innych - mówił w "Rozmowach po zmroku". - Język jest zatem przede wszystkim czymś, co nas ze sobą łączy, a także czymś, czego nigdy nie posiądziemy na własność - wyjaśnił filozof.

Dyskusja jako część życia

Charles Taylor podkreślił również, że za pomocą języka możemy prowadzić dyskusje, czyli wskazywać, że pewne rzeczy obecnie robimy w pewien sposób, ale to wcale nie oznacza, że nie moglibyśmy ich robić inaczej. - Te dwie rzeczy - wspólnota językowa i zdolność do dyskusji na temat sposobu, w jaki żyjemy my sami i jak żyjemy wspólnie - są nierozdzielne. Umożliwiły one rozwój człowieka w historii - opowiadał.

Filozof mówił też, że media społecznościowe nie są dobrą przestrzenią do dyskusji czy ekspresji autentyczności, ponieważ kontaktujemy się jedynie z osobami, które nas akceptują lub mają podobne poglądy do naszych. Relacje międzyludzkie są płytkie i zostają sprowadzone do przycisku "lubię to". - Na wyższym poziomie potrzebujemy prawdziwej wiedzy na temat tego, co ludzie uważają za dobre. Do tego zaś potrzebna jest szczera, autentyczna komunikacja, która jest częścią życia politycznego. Potrzebna jest przestrzeń, w której ludzie mogą swobodnie mówić, kim są i jakie znaczenie mają dla nich konkretne sprawy - zaznaczył.

Chris Taylor w rozmowie podkreślił również m.in. istotną rolę sztuki, ale i kultury masowej w komunikacji. Mówił także o konieczności "aktywizacji nietkniętych sił politycznych" oraz o tym, w jaki sposób język może zmienić świat.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Michał Nowak

Gość: Charles Taylor (filozof)

Data emisji: 9.01.2019

Godzina emisji: 21.30

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Myślenie jest niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:38
Gościem audycji był Tomasz Mazur, autor książki "Zakazana historii filozofii. Niestoicka powieść stoika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieści/narracje

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 14:48
Jakie opowieści są w naszym świecie dominujące? Gdzie szukać takich, które będą dla nas najkorzystniejsze? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologowie i szarlatani

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 17:43
Na podstawie jakich kryteriów można oddzielić rzetelną psychologię od szarlatanerii? Dyskutowaliśmy o tym z Tomaszem Witkowskim - psychologiem i Ewą Głód - psychoterapeutką psychoanalityczną.
rozwiń zwiń