X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Autoportrety Malczewskiego. Czy artysta był narcyzem?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 08:00
- Nie ma w malarstwie polskim artystów, który pozostawiłby po sobie tak dużą ilość własnych wizerunków. Myślę, że to jest najważniejszy i najbardziej interesujący aspekt, który czyni Malczewskiego bardzo współczesnym - mówił w Dwójce artysta Bartek Jarmoliński. W 90. rocznicę śmierci, właśnie poprzez autoportrety, przyjrzeliśmy się dojrzałej twórczości wybitnego malarza.
Audio
  • Autoportrety Jacka Malczewskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Jacek Malczewski Tryptyk z autoportretem 1906 r.
Jacek Malczewski "Tryptyk z autoportretem" 1906 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Melancholia Malczewski 1200.jpg
Tragiczny korowód na obrazie Jacka Malczewskiego

Był Ezechielem, św. Franciszkiem, powstańcem, rycerzem sztuki, dawał swoją twarz także Chrystusowi. Jako artysta wzbudzał i wzbudza emocje. Autoportrety jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku należą do najbardziej znanej i najbardziej fascynującej części jego spuścizny. - Malczewski traktował swoją twarz jako studium malarskie - podkreślił Bartek Jarmoliński. - Można go nie lubić, ponieważ jest specyficzny, ale jednego nie można mu odmówić, że był fenomenalnym malarzem.

Zdaniem historyczki sztuki Zofii Katarzyny Posiadały skłonność Jacka Malczewskiego do umieszczanie siebie na obrazach nie wynikała z narcyzmu malarza. - Malowanie siebie było dla niego po prostu najprostsze. On zawsze malował z modela, a siebie miał zawsze pod ręką. Po prostu brał lustro i malował.

W jaki sposób Jacek Malczewski przedstawiał siebie najchętniej? Kim była jego ulubiona muza? Dlaczego artysta ten uznawany jest za najbardziej intelektualnego malarza polskiego? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz-Kalinowska

Goście: historyczki sztuki - Zofia Katarzyna Posiadała i Paulina Szymalak-Bugajska oraz artysta Bartek Jarmoliński; a z radiowego archiwum słuchaliśmy m.in. głosu wnuka Jacka Malczewskiego – Krzysztofa

Data emisji: 8.10.2019

Godzina emisji: 21.30

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Malczewski – żywot przedstawiony w autoportrecie

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2019 06:55
Obrazami młodego Malczewskiego zachwycił się sam Jan Matejko, który postanowił wziąć go pod swoje skrzydła. Kilka lat później drogi mistrza i ucznia się rozeszły. Malczewski poszedł własną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka vs. rodzina, czyli trudna relacja Malczewskich

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 18:00
- Ojciec Jacka Malczewskiego, Julian, chciał dość precyzyjnie sformułować drogę, jaką powinien podążać w obrębie malarstwa jego syn. Jacek miał stać się od razu drugim Janem Matejką – powiedziała dr Beata Wolska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny korowód na obrazie Jacka Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 10:00
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek omówiła dzieło "Prolog. Widzenie. Wiek ostatni w Polsce. Tout un siecle" namalowane przez twórcę uznawanego za ojca polskiego symbolizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Malczewski, Wojtkiewicz i inni wielcy młodopolscy malarze

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:31
- Okres Młodej Polski zamykał się mniej więcej pomiędzy 1890 a 1910 rokiem. To jest 20 lat, a może ćwierćwiecze; bardzo krótkie, ale chyba najbardziej obfitujące we wspaniałe malarstwo w całej dotychczasowej, a może i późniejszej sztuce polskiej - mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alegoria tragicznych XIX-wiecznych dziejów Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 18:08
Tematem audycji "Jest taki obraz" było słynne dzieło Jacka Malczewskiego pt. "Melancholia".
rozwiń zwiń