Idea czy ideologia? Pułapki poprawności politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 09:06
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o filozoficznej stronie koncepcji i praktyki poprawności politycznej.
Pojęcie poprawności politycznej narodziło się w latach 60-tych w USA. Ostrożniejszy dobór słów w debatach publicznych miał zmniejszyć społeczne napięcia (zdj. ilustracyjne)
Pojęcie poprawności politycznej narodziło się w latach 60-tych w USA. Ostrożniejszy dobór słów w debatach publicznych miał zmniejszyć społeczne napięcia (zdj. ilustracyjne)Foto: Olaf E. Caskin/wikimedia/cc

Łamanie prawa przez imigrantów w Niemczech i w Szwecji w ostatnim czasie dobitnie pokazało pułapki, w jakie wpada społeczeństwo rygorystycznie przestrzegające zasad poprawności politycznej.

Jak to się stało, że projekt, który w zamierzeniu miał prowadzić do równości i pokojowego współżycia, obraca się w swoje przeciwieństwo? Z czego wyrasta i na czym opiera się (na jakiej antropologii, wizji społeczeństwa i etyce) poprawność polityczna? Czy można uznać ją za ideologię? W jaki sposób pogodzić wyraziste poglądy z polityczną poprawnością? Czy strach przed obrażaniem nie paraliżuje debaty publicznej?

Porozmawiamy o tym z teolog dr Moniką Kacprzak oraz filozofem prof. Andrzejem Szahajem.

***

Na "O wszystkim z kulturą" w poniedziałek (15.02) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Michał Nowak.

mc/mm

Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń