Renesans wilamowskiego "świata z innego świata"

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 17:50
Wilamowianie od stuleci posługują się własnym językiem wykształconym przed wiekami. Zapraszamy na opowieść o tym fenomenie.
Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wieku
Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wiekuFoto: Ethefor, lic. CC (wikipedia)

Wilamowice to niewielkie miasteczko położone w Województwie Śląskim w Powiecie Bielskim. Do II wojny światowej jego mieszkańcy posługiwali się językiem wilamowskim od dziecka - jako swoją pierwszą mową. Burzliwy XX wiek zachwiał tą niewielką społecznością i przyniósł mieszkańcom zakaz kultywowania kultury, posługiwania się własnym językiem oraz liczne cierpienia i wysiedlenia. Mimo to tradycje wilamowskie przetrwały, a w ostatnich latach wręcz zaczynają się odradzać.

W tle tej historii o dumnym i niezłomnym "świecie z innego świata" pojawia się opowieść o pasji kilku młodych ludzi, których życiowym powołaniem stała się realizacja marzenia o wskrzeszeniu wilamowskiej kultury. To dzięki nim możemy mówić obecnie o renesansie unikatowego w skali świata fenomenu.

***

Reportaż wyemitujemy w sobotnim (godz. 12.00-13.00) paśmie "Przestrzenie kultury".

mm/mc

Czytaj także

Za język wilamowski trafiało się do obozów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 17:07
– Po wojnie osoby mówiące po wilamowsku były prześladowane. Nie używano więc tego języka ze strachu przed wysiedleniem – mówił Tymoteusz Król z Wilamowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilamowianie uczą się mówić od nowa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 21:20
Wilamowice są jedyną miejscowością, w której używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy - wymysiöeryś.
rozwiń zwiń