Kraków 1945. Wyzwolony czy zniewolony?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 15:30
Rozmowa o wystawie poświęconej mitowi "przyjaźni polsko-radzieckiej", a przygotowanej w 70. rocznicę bitwy o Kraków.
Wystawa Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków w Fabryce Emalia Oskara Schindlera potrwa od 19 stycznia do 30 sierpnia 2015 r. (na zdj. fragm. plakatu wystawy)
Wystawa "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" w Fabryce Emalia Oskara Schindlera potrwa od 19 stycznia do 30 sierpnia 2015 r. (na zdj. fragm. plakatu wystawy) Foto: mat. promocyjne

W środowym "Poranku" zapraszać będziemy do Fabryki Emalia Oskara Schindlera, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nowa wystawa czasowa "Wyzwolenie czy zniewolenie? W 70. rocznicę bitwy o Kraków" to opowieść o historii niezwykle żywotnego mitu osnutego wokół "przyjaźni polsko-radzieckiej", stworzonego przez propagandę komunistyczną, a wykorzystywanego jako narzędzie w ówczesnej polityce. To także opowieść o trzech ważnych dla Krakowa powojennych latach, o jego mieszkańcach, zdobywcach i mechanizmie zakłamywania historii.
Naszym gościem po 8.35 będzie kurator wystawy Grzegorz Jeżowski.
Natomiast po 7.35 proponujemy relację z wręczenia Paszportów "Polityki". Gala rozdania Paszportów odbędzie się wieczorem 13 stycznia.
Poza tym w "Poranku Dwójki": serwisy informacyjne IAR, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", wiadomości kulturalne oraz "Piosenka z rekomendacją". W tym tygodniu piosenki wybiera Ryszard Horowitz.

Nie zapomnimy o "Płycie tygodnia", a jest nią: Koncert Noworoczny Orkiestry Wiedeńskich Filharmoników pod batutą Zubina Mehty.

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (14.01) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

jp/mm

Zobacz więcej na temat: 1945 Kraków wystawa ZSRR
Czytaj także

"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń