Niezłomny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 08:40
We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawimy relację ze spotkania "Nasz Jan Nowak-Jeziorański" inaugurującego obchody stulecia urodzin "kuriera z Warszawy".
Jan Nowak-Jeziorański w 1937 r.
Jan Nowak-Jeziorański w 1937 r.Foto: Wikipedia, lic. CC

Gośćmi spotkania byli: Andrzej Wajda, Adam Michnik oraz Jacek Taylor, adwokat, obrońca w procesach opozycji demokratycznej w PRL, członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

>>Zobacz serwis specjalny poświęcony historii Radia Wolna Europa<<

W "Wybieram Dwójkę" będziemy ponadto mówić o wystawach przygotowanych na obchody jubileuszowe dwudziestej rocznicy powstania Muzeum Manggha w Krakowie.

Porozmawiamy też o ksiązce "To ja, Malala". Jest ona nie tylko opowieścią o życiu najmłodszej w historii kandydatki do Pokojowej Nagrody Nobla. To także przejmująca opowieść postępowej i kochającej rodziny, która została wystawiona na wielką próbę. Niesamowite jest to, że ta historia jest prawdziwa i wydarzyła się w drugiej dekadzie XXI wieku.

Kolejnym tematem audycji będzie książka "Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia" Elisabeth Åsbrink, którą z języka szwedzkiego przetłumaczyła Irena Kowadło-Przedmojska. Wiosną 1999 r. w niewielkiej szwedzkiej miejscowości Malexander w trakcie napadu na bank z rąk złodziei zginęło dwóch policjantów. A wszystko zaczęło się w teatrze. Znany szwedzki dramaturg i reżyser Lars Norén postanowił stworzyć spektakl z udziałem więźniów. Aktorów znalazł w jednym z cięższych zakładów karnych. Wybrał trzech skazanych z długimi wyrokami i napisał sztukę specjalnie dla nich, wykorzystując ich doświadczenia i opowieści. Tak powstało "Siedem trzy" - dramat nawiązujący tytułem do paragrafu dotyczącego opieki nad więźniami skazanymi na więcej niż cztery lata.

Na audycję zaprasza Katarzyna Nowak.

21 stycznia (wtorek), godz. 16.00

Czytaj także

Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zo" - kurierka, która zmieniła sytuację kobiet żołnierzy w AK

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2014 16:00
- Myśmy miały tylko prawo do pomocniczej służby wojskowej. Stan faktyczny był jednak inny - wspominała w archiwalnym nagraniu gen. Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:45
109 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń