X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak czaruje Andrzej Wajda?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 23:10
Potrafi słuchać, ma niezwykły talent do dobierania zdolnych współpracowników, sprawia, że aktorzy czują się kochani - tak szczere i proste słowa padają z ust filmowców, kiedy tylko zapyta się ich o współpracę z Andrzejem Wajdą. Reżyser odebrał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.
Audio
  • Jerzy Stefan Stawiński o współpracy z Andrzejem Wajdą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Barbara Pec-Ślesicka o współpracy z Andrzejem Wajdą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Daniel Olbrychski o współpracy z Andrzejem Wajdą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Wojciech Pszoniak o współpracy z Andrzejem Wajdą
  • Witold Sobociński o współpracy z Andrzejem Wajdą (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Teresa Budzisz-Krzyżanowska o pracy z Andrzejem Wajdą w Starym Teatrze.

- O Wajdzie można mówić tylko w samych superlatywach. Pełen kultury, szlachetności, pełen poczucia humoru, lojalności i przyjacielskości. Ma same walory, no i niepomierny talent - mówi jego wieloletnia kierownik produkcji Barbara Pec-Ślesicka.

Andrzej Wajda nie wpływa jednak tylko na ludzi, którzy z nim bezpośrednio kiedyś współpracowali, do twórczego myślenia mobilizuje dosłownie wszystkich, z którymi się na planie styka.

- Potrafi wytworzyć taką atmosferę wśród ludzi. Podczas pracy nad sztuką w Teatrze Powszechnym w Warszawie pewnego dnia do rozmowy włączył się nawet strażnik i powiedział, że, według niego, jedna z występujących postaci powinna przesunąć się w inne miejsce. Potem przeprosił, wycofał się. Ale to pokazuje, jakim Wajda jest człowiekiem. On słucha - mówił Wojciech Pszoniak.

Reżyser potrafi też zupełnie zaczarować aktora. Daniel Olbrychski , który zagrał jako 20-latek zagrał w "Popiołach" i opisuje, że "Wajda chytrze stwarza takie warunki, że aktorzy się czują bardzo kochani i podziwiani, a potem potrafi z nich wydobyć to, czego potrzebuje".

Historie, które współpracownicy i aktorzy Andrzeja Wajdy wspominali na antenie Dwójki, są zupełnie niezwykłe. W archiwalnym nagraniu scenarzysta Jerzy Stefan Stawiński opowiadał o makietach warszawskich kanałów, które na potrzeby filmu "Kanał", powstały na podwórku wytwórni filmowej w Łodzi. Barbara Pec-Ślesicka z kolei wspominała, jak Wajda odebrał asystentom samochód i wyposażył ich w rowery, aby szybciej znaleźli potrzebny do filmu brzezinowy lasek. Operator Witold Sobociński wspomina zaś, jaką frajdę sprawiało całej ekipie filmowanie "Ziemi Obiecanej" w niezmienionych od końca XIX wieku łódzkich pałacykach i na ulicach, na których dla uzyskania historycznej wiarygodności trzeba było maskować jednynie anteny telewizyjne i latarnie.

Ciekawe i nieczęsto słyszane opowieści filmowców - współpracowników i przyjaciół Andrzeja Wajdy - znajdą Państwo po prawej stronie artykułu.

To okazja, aby posłuchać, jak to Ingmar Bergman, jadąc z Danielem Olbrychskim w windzie na festiwalu w Cannes, powiedział po prostu, że gdyby miał wybrać jeden film swojego życia, wybrałby "Ziemię Obiecaną".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak