Musica humana: Barokowy Rzym

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2008 12:48
Muzyka w barokowym Rzymie.

Rzym był kolebką sztuki baroku, zwłaszcza architektury i rzeźby. Bogato dekorowane barokowe kościoły, a także fantastyczne fontanny Berniniego do dziś decydują o obliczu Wiecznego Miasta. Nowy styl barokowy w muzyce dotarł do Rzymu już w 1600 r. wraz z Rappresentatione Cavalieriego, jednak znakomity rozkwit tej sztuki to lata panowania papieża Urbana VIII z rodu Barberinich. Zarówno on sam patronował muzyce (i poezji - sam papież bowiem pisywał całkiem zgrabne wiersze), jeszcze bardziej gorliwymi mecenasami byli jego bratankowie. Z kardynałem Antonio Barberinim związanych było kilku utalentowanych kompozytorów, m.in. Marco Marazzoli, Luigi Rossi i Stefano Landi - autorzy oper, kantat i oratoriów. Muzyka w Rzymie zmienia swe oblicze: pojawia się bardziej neutralny recytatyw, który przeplata się z ariami, te ostatnie stają się coraz bardziej efektowne - wirtuozowskie i brawurowe, bądź urzekające śpiewnością. Rozwija się opera, pojawiają się wątki religijne (Il Sant' Alessio Landiego), a także scenki komiczne, urozmaicające akcję. Nie brakuje akcentów monumentalnych, widowiskowych, tak lubianych w stolicy barokowej sztuki, jaką był Rzym. Obok fragmentów Il Sant' Alessio Landiego (w nagraniu Les Arts Florissants) posłuchamy premierowego nagrania dwóch kantat opartych na tym samym tekście: Il Predica del Sole - Luigi Rossiego i Marca Marazzolego, w świetnym nagraniu zespołu Les Paladins (jest to projekt prezentowany na ubiegłorocznym Festiwalu d' Ambronay).  

Zobacz więcej na temat: Rzym MUZYKA SZTUKA
Czytaj także

Haendel - pierwszy Europejczyk: Concerto grosso

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 10:43
W najbliższej audycji - Concerto grosso.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Caravaggio ściąga tłumy. Wielu odejdzie z kwitkiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2010 12:13
W ostatnim dniu otwarcia wystawy dzieł Caravaggia w Rzymie w nocy w kolejce na Kwirynale stały tłumy ludzi. Ekspozycja, która przejdzie do historii pod względem liczby zwiedzających, zostanie zamknięta w niedzielę o godzinie 22.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Organowy geniusz

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:41
Dwunastoletni Piotr Pawlak gra na organach od sześciu lat. Jak mówi, muzyka jest dla niego zabawą. Nuty towarzyszą mu od wczesnego dzieciństwa.
rozwiń zwiń