X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Haendel – pierwszy Europejczyk: "La Resurezzione"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2008 16:54
Wyprzedzając zbliżający się wielkimi krokami rok 2009 - rozpoczynamy w Dwójce Rok Haendlowski.
Audio

W przygotowanych przez Ewę Obniską, Magdalenę Łoś i Wiktora Aleksandra Brégy audycjach przedstawimy życie, twórczość i  najważniejsze dzieła wielkiego kompozytora.

Zapraszamy w każdy wtorek o 23.00

* * *

21.10.: La Resurezzione

La Resurezzione młodego 23 letniego Haendla wykonane zostało w Rzymie w Niedzielę Wielkanocną 1708 r. w pałacu markiza Ruspoli. Stanowiło uwieńczenie zaplanowanego z wyjątkowym rozmachem Wielkiego Tygodnia: w pałacu kardynała Ottoboniego wykonanych zostało 8 nowych oratoriów, w tym dwa autorstwa A. Scarlattiego. W Wielką Środę zabrzmiało alegoryczne oratorium La Colpa, il Pentimento, la Grazia (Wina, Skrucha i Łaska), i wyraźnie Haendel nie zawahał się, by stawić czoła najwybitniejszemu ówcześnie we Włoszech twórcy oratoriów. Akcja jego oratorium rozgrywa się tej jedynej nocy, która rozpoczyna się łzami a kończy radością Zmartwychwstania. Rozgrywa się na dwóch planach - nadnaturalnym i ziemskim. Ten pierwszy reprezentują Anioł i Lucyfer, drugi - św. Jan i dwie Marie - Cleofe i Magdalena. W tym młodzieńczym dziele wiele jest znakomitej, pełnej temperamentu i gwałtownych emocji muzyki. Jest doskonała znajomość techniki wokalnej, wyczulenie na kolorystyczne możliwości barokowej orkiestry. Jest świetna muzyczna charakterystyka postaci, zwłaszcza dwojga protagonistów - Anioła i Lucyfera. Kompozytor mysli kategoriami scenicznymi, buduje dramatyczne kulminacje, obficie korzysta z typowo barokowych kontrastów emocjonalnych. Haendel udowodnił w La Resurrezione, jak wiele nauczył się od Włochów, skoro mógł stawić im czoła na ich własnym polu. Jednak jego własna, oryginalna wizja oratorium jako wielkiego dramatu sakralnego miała ukształtować się dopiero po latach w Anglii.

Archiwum

14.10.: Agryppina podbija Wenecję

 

 

 

07.10.: Il trionfo del tempo – początek włoskich zwycięstw. (WAB)

30.09.: Haendel - dojrzewanie geniuszu (WAB)

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Haendel - pierwszy Europejczyk: Concerto grosso

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2008 10:43
W najbliższej audycji - Concerto grosso.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Haendel - pierwszy Europejczyk

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2008 17:52
Rok 2009 - Rok Haendlowski - jeszcze przed nami, ale już teraz zapraszamy Państwa na audycje poświęcone twórcy Rinalda, Mesjasza, Agryppiny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olivier Messiaen: Między teorią a praktyką

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2008 15:12
Ziemia zajmuje jedynie niewielkie miejsce w całym wszechświecie, a ptaki zajmują jedynie niewielkie miejsce na Ziemi – mówił Olivier Messiaen w radiowej rozmowie z Claude’m Samuelem. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń