X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tydzień Jazzu w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 21:56
Tygodniem Jazzu (26-30.04) Program 2 Polskiego Radia i Narodowe Centrum Kultury świętowały 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy oraz Międzynarodowy Dzień Jazzu. Transmisji koncertów można było nie tylko słuchać na antenie, ale także oglądać na stronie dwojka.polskieradio.pl, na Facebooku oraz na kanale YouTube Dwójki. 
Pamięć Komedy - plakat koncertowy
Pamięć Komedy - plakat koncertowy Foto: materiały promocyjne

Na początek dwa koncerty pod hasłem "Pamięć Komedy".

26 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentował się Sławek Jaskułke z autorskim projektem EUROPA 67/21.

Źródło: YouTube Polskiego Radia

27 kwietnia wystąpił z kolei Marcin Wasilewski Trio. Artyści zaprezentowali premierowy repertuar inspirowany wczesnymi kompozycjami Krzysztofa Komedy

Źródło: YouTube Polskiego Radia/Dwójka

W środę (28 kwietnia) zagrał z kolei Kamil Piotrowicz. W pierwszej części programu usłyszeliśmy solowy recital pianisty, drugą część wypełnił koncert formacji Kamil Piotrowicz Sekstet

 Źródło: YouTube Polskiego Radia/Dwójka 

Czwartkowy wieczór (29 kwietnia) w Dwójce należał do muzyków: Emil Miszk & The Sonic Syndicate oraz Power of The Horns Piotra Damasiewicza

Źródło: YouTube Polskiego Radia/Dwójka 

Dominik Strycharski Core i Orkiestra Ursus - to kolejne formacje, które zagrały w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu. Piątkowy (30.04)koncert składał się z dwóch części. 

Źródło: YouTube Polskiego Radia/Dwójka 

***

Krzysztof Komeda 27 kwietnia świętowałby 90. urodziny. Nie ma go z nami od 23 kwietnia 1969 roku. W trakcie niespełna 38 lat życia i 20 lat aktywnej kariery, napisał setki utworów i skomponował muzykę do 65 filmów. W najbliższym tygodniu radiowa Dwójka przypomni twórczość i fakty z jego życia w cyklu "Zapiski ze współczesności" i w słuchowisku Roberta Mirzyńskiego "Ostatni list", którego będzie można wysłuchać w rocznicę urodzin artysty o godzinie 21.15.


Krzysztof Komeda pap 1200.jpg
"Pamięć Komedy". Sławek Jaskułke w 90. rocznicę urodzin kompozytora. Transmisja w poniedziałek

W poniedziałek 26 kwietnia Sławek Jaskułke zaprezentował się w premierowym, słowno-muzycznym projekcie EUROPA 67/21. Artysta zainspirował się ostatnim utworem, skomponowanym przez Krzysztofa Komedę w 1967 roku przed jego wyjazdem z Polskim, pt. "Moja słodka europejska ojczyzna", który "odczytał" na nowo. Oryginalne dzieło Komedy, skomponowane do poezji m.in. Miłosza, Baczyńskiego, Herberta, Różewicza i Szymborskiej antycypowało przyszłość Europy, w tym powstanie Unii Europejskiej i przystąpienie do niej Polski. W autorskim nagraniu utworu, zrealizowanym ponad pół wieku temu w Niemczech, wspólnie z kompozytorem wzięli udział m.in. Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski.

W nowej odsłonie, przygotowanej przez Program 2 Polskiego Radia, pianiście Sławkowi Jaskułke, który zreinterpretował muzykę Komedy, podczas koncertu EUROPA 67/21 towarzyszyli: Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, Adam Żuchowski – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja oraz NeoQuartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce elektryczne; Paweł Kapica – skrzypce elektryczne; Michał Markiewicz – altówka elektryczna, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela elektryczna. Wiersze znakomitych polskich poetów zaprezentował aktor Tomasz Borkowski.


Wasilewski Trio  Bartek Barczyk.jpg
"Pamięć Komedy". Wczesne kompozycje zagra Marcin Wasilewski Trio. Transmisja we wtorek

Dzień później, we wtorek 27 kwietnia, Marcin Wasilewski Trio wykonał utwory naszkicowane przez Komedę, które zachowały się w rodzinnych zbiorach. Zeszyt z notatkami muzycznymi kompozytora Marcin Wasilewski otrzymał od jego żony Zofii. Spotkał ją w połowie lat 90. XX wieku, podczas pierwszego znaczącego koncertu Simple Acoustic Trio z programem pt. "Komeda". Zofia Komedowa, oczarowana występem młodych muzyków, podarowała mu zeszyt męża z rękopisami pierwszych jego kompozycji. Ten zbiór stał się dla Wasilewskiego swoistym talizmanem w dalszej, wspaniale rozwijającej się muzycznej karierze – ukoronowanej nagraniami dla legendarnej wytwórni ECM.

Dziś, po kilkudziesięciu latach kariery, pianista zdecydował się zmierzyć z rękopisami Komedy i premierowo je wykonać w ramach specjalnego koncertu Radiowej Dwójki i Narodowego Centrum Kultury dla uczczenia 90. urodzin wielkiego muzyka.

Podczas koncertu Marcin Wasilewski Trio wystąpił w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja. Gościnnie zagrają: Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy i Adam Pierończyk – saksofon tenorowy. 


Zdjęcia Krzysztofa Komedy przekazane Bibliotece Narodowej  Zdjęcia Krzysztofa Komedy przekazane Bibliotece Narodowej / Forum 

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Komeda