Wilamowice. Języka ofiar uczą się wnuki oprawców

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 12:00
- Wśród naszych 30 uczniów są nie tylko Wilamowianie, lecz także mieszkańcy okolicznych wsi - podkreśla Tymoteusz Król, któremu zawdzięczamy renesans unikatowej kultury wilamowskiej.
Audio
  • Wilamowice - świat z innego świata. Reportaż Bartka Majzla (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wieku
Mieszkańcy Wilamowic są prawdopodobnie potomkami osadników holenderskich, niemieckich i szkockich, którzy przybyli do Polski w XIII wiekuFoto: Ethefor, lic. CC (wikipedia)

Wilamowice to niewielkie miasteczko położone w województwie śląskim, którego mieszkańcy od stuleci posługują się własnym językiem, wykształconym przed wiekami w oparciu o dawne dialekty germańskie. Naziści próbowali z nich uczynić Niemców. Ci, którzy nie podpisali volkslisty, trafiali do obozu. Pokoju nie przyniósł rok 1945. W czasach stalinowskich lokalny język, stroje i zwyczaje były zakazane, a ponad 60 osób zesłano na Ural.

Na początku XXI wieku wieszczono zmierzch unikatowej kultury. Wtedy uratować własną tradycję postanowili najmłodsi Wilamowianie. Z imponującym efektem. Dziś Wilamowian można rozpoznać na Facebooku, a w ich języku mówi nawet... Tolkienowski Hobbit.

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Autor reportażu: Bartek Majzel

Data emisji: 2.05.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/kul

Czytaj także

Za język wilamowski trafiało się do obozów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 17:07
– Po wojnie osoby mówiące po wilamowsku były prześladowane. Nie używano więc tego języka ze strachu przed wysiedleniem – mówił Tymoteusz Król z Wilamowic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilamowianie uczą się mówić od nowa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 21:20
Wilamowice są jedyną miejscowością, w której używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy - wymysiöeryś.
rozwiń zwiń