X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Zabójca Johna Kennedy’ego na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 17:57
Lee Harvey Oswald w latach 60-tych żył w stolicy Białorusi. Znalazł tam żonę, w końcu znudzony ZSRR wyjechał. Jego teczka w KGB jest nadal tajna.
Audio

O życiu zabójcy Kennedy'ego w stolicy Białorusi opowiada książka „Ślad motyla. Oswald w Mińsku”.Autorem jest szef sekcji białoruskiej Radio Swaboda Alaksandr Łukaszuk. Bohaterem książki na równi z Oswaldem jest Mińsk w latach 1960-62.

Po zamachu na Kennedy'ego w 1963 roku, gdy Oswald został uznany za jedynego sprawcę, w ZSRR wokół mińskiego okresu jego życia zapadło milczenie. - O tym nigdzie i nigdy w czasach radzieckich nie pisano, choć w Mińsku oczywiście wiedziano o tym - zaznacza Łukaszuk.

Książka opisuje również, jak podczas przełomu lat 90. na Białorusi do dokumentów KGB o Oswaldzie dotarł amerykański pisarz Norman Mailer. Dotąd pozostał on jedynym człowiekiem spoza KGB, który miał do nich dostęp. Dzięki nim napisał bestsellerową "Historię Oswalda".

Oswald
Oswald z żoną Mariną, którą poznał na potańcówkach w Pałacu Związków Zawodowcych w Mińsku

 

 

Łukaszuk wskrzesza atmosferę Mińska lat 60. Zastanawia się też nad "złą karmą" Mińska dla prezydentów USA. - Człowiek związany z Mińskiem zabił Kennedy'ego, Nixon niedługo po wizycie w Mińsku ustąpił ze stanowiska. Clinton, który też odwiedził Mińsk, wkrótce został postawiony w stan impeachmentu w Izbie Reprezentantów – zauważa.

Dlaczego Oswald trafił właśnie do Mińska? Jak tłumaczy Łukaszuk, młody Amerykanin, który przyjechał w 1959 roku do Moskwy twierdząc, że chce zostać w ZSRR, był dla władz niepewny. - Bano się zostawić go w Moskwie, wysyłanie go w głąb Rosji było niedogodne. Mińsk był ładniejszy, miał nowe fabryki, wyższy poziom życia. I był bezpieczny. Uważano, że Białoruś jest bardzo radziecką republiką, z bardzo dobrymi radzieckimi porządkami i dobrym KGB - mówi Łukaszuk.

Oswald mieszkał w latach 1960-62 w domu przy ul. Komunistycznej 4, pracował w zakładach radiowych Gorizont, w Mińsku ożenił się, urodziła mu się córka. Rozczarowany ZSRR w czerwcu 1962 roku wrócił z rodziną do USA.

Najważniejszym śladem po zabójcy Kennedy'ego jest w Mińsku archiwum KGB. Teczka Oswalda w archiwum KGB Białorusi jest nadal tajna.

PAP, agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Białoruska
Białoruska żona Oswalda, Marina Prusakowa, w 1959 roku
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KGB na Białorusi dostanie wolną rękę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 16:56
Władze Białorusi zmieniają prawo o KGB. Funkcjonariusze będą mogli wchodzić do domów o dowolnej porze, przeszukiwać zatrzymanych i zabierać im znalezione przy nich rzeczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakazany film na białoruskim festiwalu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2011 14:30
W warszawskim kinie Luna odbędzie się pokaz zabronionego przez wiele lat na Białorusi filmu "Misterium. Okupacja" Andreja Kudzinienki.
rozwiń zwiń