X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:43
25 marca, w Dzień Wolności Białorusi, przeprowadzona zostanie akcja #LightForBelarus czyli Światło dla Białorusi. Wybrane instytucje kultury w Polsce podświetlą swoje fasady w barwach historycznej, biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Kolory te od kilkunastu lat są symbolem walki o wolną i demokratyczną Białoruś. Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, na przykład wywieszając biało-czerwono-białą flagę. 
Fasada Zamku Królewskiego w Warszawie podczas poprzedniej akcji Światło dla Białorusi
Fasada Zamku Królewskiego w Warszawie podczas poprzedniej akcji "Światło dla Białorusi"Foto: Zamek Królewski, materiały prasowe

Kreml free 1200 zima
Ekspert OSW: masowe sankcje dla winnych represji i oszustw wyborczych w Rosji i Białorusi doprowadziłyby do erozji reżimu

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 25 marca to Dzień Wolności Białorusi - święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki, obchodzone jest przez niezależne środowiska 25 marca na pamiątkę proklamowania niepodległego państwa białoruskiego po pierwszej wojnie światowej.


Posłuchaj
00:52 pitorws.mp3 Akcja #LightForBelarus i koncert "Gramy dla Białorusi. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Akcja Światło dla Białorusi, #LightForBelarus, ma być gestem solidarności z naszymi sąsiadami, którzy z odwagą i determinacją upominają się o demokrację i wolność.

Czytaj także:

Jej inicjatorami są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

Podobnie jak w ubiegłym roku do inicjatywy przyłączyło się wiele dużych, narodowych instytucji jak Zamek Królewski w Warszawie, Biblioteka Narodowa czy Opera Bałtycka w Gdańsku, ale też lokalne i małe ośrodki kultury jak Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie czy Brzeskie Centrum Kultury i Historii.

Organizatorzy zachęcają, by dołączyć do akcji, wywieszając biało-czerwono-białą flagę

Organizatorzy zachęcają, by w przypadku braku możliwości użycia projekcji świetlnej dołączyć do akcji poprzez wywieszenie flagi lub symboliczne wykorzystanie kolorów historycznej flagi Białorusi w siedzibie swojej instytucji.

Podczas pierwszej odsłony akcji 12 i 13 września 2020 roku na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

  "Gramy dla Białorusi"

  Wieczorem w Filharmonii Narodowej odbędzie się także koncert "Gramy dla Białorusi 2021". Obok gwiazd polskiej estrady: Krystyny Prońko, Katarzyny Cerekwickiej, Piotra Cugowskiego i Igora Herbuta wystąpi białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki.

  Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia. W programie koncertu znalazły się, między innymi, utwory ikony polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi, w nowych aranżacjach.

  Na zakończenie koncertu zabrzmi słynny utwór "Mury" Jacka Kaczmarskiego. Koncert, który ze względu na obostrzenia epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, o 20:15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno) oraz online na profilu facebookowym i stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury. Koncert będzie również retransmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w poniedziałek 29 marca po 20:00. Fragmentów wydarzenia będzie także można wysłuchać w radiowej Dwójce jutro (26 marca) o 23:00.

  Specjalne serwisy dla Białorusi

  Od 22 sierpnia 2020 roku na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim.

  Specjalne serwisy informacyjne, przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy, są emitowane 3 razy dziennie: rano po 6.30, w magazynie "W samo południe" po 12.00 oraz wieczorem po 22.00 w magazynie "Polska i Świat"


  IAR/agkm

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Współpracownika Niemcowa truto dwa razy, miał 5 proc. szans, by przeżyć. "Bellingcat": śledził go szwadron śmierci FSB

  Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 14:00
  W ślad za znanym opozycjonistą Władimirem Kara-Murzą, któremu dwa razy udało się uniknąć śmierci po próbach otrucia niezidentyfikowaną substancją, jeździli w ślad członkowie tego samego komanda FSB, które zaaplikowało Aleksiejowi Nawalnemu nowiczok. To ustalenia portalu "Bellingcat". Portal ten dowodzi także, że podróże "szwadronu śmierci FSB" można powiązać z przypadkami nagłych śmierci co najmniej trzech osób, w tym dziennikarza i aktywisty. Dziennikarze kontynuują śledztwo. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Łukaszenka, Putin i ich sekrety z Soczi. Działacz: Biden może zainicjować nowy plan i sojusz z UE ws. Białorusi

  Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 18:28
  - Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin nie darzą się miłością. Teraz jednak łączą ich wspólne cele – obaj  muszą utrzymać się przy władzy. Do tego Putin nie znalazł "kserokopii" Łukaszenki na Białorusi, a obawia się białoruskich protestów, które mogą inspirować kolejne manifestacje w Rosji - stąd musi wspierać Łukaszenkę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, opozycyjny działacz demokratyczny, członek Rady Koordynacyjnej, komentując ostatnie rozmowy w Soczi.  rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
  rozwiń zwiń