X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Białoruś: u prawosławnych święto Jordanu - Chrztu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 16:00
Tysiące prawosławnych mieszkańców stolicy Białorusi przyszło do cerkwi, aby uczestniczyć w obrzędzie poświęcenia wody. Wierni Kościołów wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane Świętem Jordanu. Upamiętnia ono chrzest Jezusa w wodach rzeki Jordan.
Audio
  • Święto chrztu. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W Mińsku od rana wierni ustawiali się przed cerkwiami w długich kolejkach, aby nabrać święconej wody. Przed stołeczną cerkwią katedralną - soborem Ducha Świętego - ustawiono specjalnie w tym celu rząd kranów, na miejscu są również butelki. Wierni prawosławni zanoszą wodę święconą do domów i przechowują przez cały rok. Piją ją w czasie choroby oraz kropią nią obejścia.

Dziś wielu Białorusinów, na znak oczyszczenia, zanurzyło się trzykrotnie w rzekach lub stawach. Prawosławni uważają bowiem, że w wodzie, która podczas obrzędu staje się źródłem nowego życia, człowiek umiera dla grzechu i odradza się dla Boga.

Tradycyjnie - na święto Chrztu pańskiego - powinny panować siarczyste mrozy. Jednak w tym roku na Białorusi pogoda jest raczej jesienna, a temperatura oscyluje w granicach zera.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak