X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Białoruś: w tym roku decyzja ws. dwóch obiektów wojskowych Rosji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 16:30
Białoruś do połowy roku będzie musiała podjąć decyzję co do dalszej działalności na jej terytorium dwóch rosyjskich obiektów wojskowych. Chodzi o centrum łączności floty wojennej w Wilejce i stacji radiolokacyjnej typu Wołga w Hancewiczach.
Audio
  • Co z rosyjskimi bazami? Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Maksim Safaniuk

Białoruski ekspert wojskowy Aleksander Alesin na łamach niezależnej gazety internetowej "Nawiny" pisze, że okres ważności międzypaństwowej umowy regulującej obecność tych rosyjskich obiektów na Białorusi mija 6 czerwca 2021 roku.

Dlatego rok wcześniej Moskwa i Mińsk powinny podjąć decyzję w sprawie ich dalszych losów.

Autor publikacji nie wyklucza, ze "kwestia ta stanie się jednym z elementów targu integracyjnego" między obu krajami.

Rosja dotychczas nic nie płaciła za te obiekty. W zamian Białoruś mogła korzystać z jej poligonów.

Autor publikacji ocenia, że nie zważając na różnice zdań, dotyczące spraw gospodarczych, Mińsk i Moskwa przedłużą istniejące umowy na oba obiekty wojskowe, gdyż - jak to określił - "żadna ze stron nie neguje konieczności ich istnienia".

Obiekty wojskowe

Na Białorusi od 1995 roku znajduje się 43. węzeł łączności floty rosyjskiej "Wilejka" - radiostacja Antej i stacja radiolokacyjna Wołga (węzeł Baranowicze), która wchodzi w skład rosyjskiego systemu uprzedzania o ataku rakietowym.

Węzeł "Wilejka" funkcjonuje od 1964 roku i zabezpiecza komunikację na falach średniej długości Głównego Sztabu Floty Wojennej Rosji z łodziami o napędzie atomowym, pełniącymi dyżury bojowe w rejonie Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego - zaznacza agencja Interfax Zapad. Pełni także funkcje w ramach wywiadu radiotechnicznego i radioelektronicznych działań innego rodzaju, wykorzystywana jest także na rzecz innych sił zbrojnych Rosji.

"Wołga" została zbudowana w latach 80. Wchodzi w struktury Wojsk Kosmicznych Rosji. "Wołga" jest w stanie wykrywać pociski balistyczne w locie, a także obiekty kosmiczne, identyfikować je i śledzić trajektorię, obliczając punkty początkowe i spadania. Oprócz terytorium Europy Zachodniej stacja kontroluje obszary patrolowe okrętów podwodnych NATO na Północnym Atlantyku i Morzu Norweskim

***

IAR/Interfax-Zapad/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak