X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Raport Białoruś

Większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 05:00
Ogromna większość Białorusinów chce niezależności swego kraju od Rosji - wynika z badań Instytutu Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Sondaże w sprawie niepodległości Białorusi. (Relacja Włodzimierza Paca z Mińska)
Mińsk
MińskFoto: Grisha Bruev / Shutterstock

CZYTAJ TAKŻE
rumi
Nie przez okupację, ale przez integrację. Tak mogłaby zniknąć Białoruś?

Te dane przeczą tezom opublikowanym przez Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych, według którego prawie 58 procent Białorusinów chciałoby sojuszniczych relacji z Rosją, a niespełna 32 procent partnerskich.

Eksperci w Mińsku zwrócili uwagę, że jeśli się doda oba wyniki, powstaje sugestia, iż prawie 90 procent Białorusinów chciałoby włączenia Białorusi w skład Rosji.

Zwolenników integracji jest tylu, ile liczy mniejszość rosyjska

Tymczasem Instytut Socjologii Białoruskiej Akademii Nauk poinformował, że z jego tegorocznych badań wynika, iż połowa (49,9 procent) Białorusinów chciałaby niepodległości swego kraju i tego, żeby budował on stosunki z Rosją na zasadzie umów międzynarodowych, czyli aby były to relacje partnerskie. Nieco ponad 36 procent badanych chciałoby, aby Białoruś i Rosja budowały relacje na zasadzie równoprawnego związku oby państw i stworzenia ponadnarodowych organów rządzenia, czyli sojuszniczych relacji. Liczba zwolenników wejścia Białorusi w skład Rosji wyniosła niespełna 8 procent, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi rosyjska mniejszość na Białorusi.

TYLKO U NAS
łukaszenka free 1200.jpg
Czego boi się Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o tym, jak wprawiano w ruch relacje z Białorusią

Badania świadczą o tym, że od 2003 roku liczba obywateli Białorusi, którzy chcą pełnej niezależności wzrosła o 15 procent, a liczba zwolenników równoprawnego sojuszu z Rosją spadła o ponad 13 procent.

Publikacje rosyjskich i białoruskich socjologów zbiegają się z finalizacją rozmów między Mińskiem i Moskwą dotyczących pogłębienia integracji tych krajów. Jutro mają spotkać się w tej sprawie premierzy, a pojutrze prezydenci Rosji i Białorusi.

Białoruskie władze zapewniają, ze niepodległość kraju zostanie zachowana, ale miejscowa opozycja mu w tej kwestii obawy.

IAR/agkm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: duży spadek eksportu produktów naftowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2019 13:50
O jedną piątą zmniejszył się w tym roku eksport białoruskich produktów naftowych. To efekt zanieczyszczenia rosyjskiej ropy w rurociągu Przyjaźń, do którego doszło w kwietniu. Informację podał białoruski urząd statystyczny - Biełstat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Polska może być hubem gazowym, z USA, Ukrainą. Białoruś to bardzo smutny przypadek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:00
- Polska ma potencjał, by zostać konkurencyjnym hubem gazowym m.in. dzięki porozumieniu z USA i Ukrainą – mówi Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl). Wiele osób pyta w tym kontekście, czy w projekty energetyczne regionu można włączyć Białoruś. – Białoruskie gazociągi należą do Gazpromu. Nie ma realnych szans na dostawy ropy z USA na Białoruś. Możliwa jest współpraca ew. w kwestii produktów naftowych – odpowiada Wojciech Jakóbik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media o projekcie integracji Rosji i Białorusi. "Wspólny kodeks podatkowy"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 12:00
Dziennik "Kommiersant" twierdzi, że dotarł do parafowanego przez premierów Rosji i Białorusi dokumentu z planem integracji: zakłada on utworzenie współnego kodeksu podatkowego (który ma zostać przyjęty do 1 kwietnia 2021 roku), wspólnego kodeksu cywilnego i oraz niemal połączonego nadzoru bankowego. Ma powstać też wspólny regulator rynków gazu, ropy i prądu. Dokument miał być parafowany na początku września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konfederacja z Rosją? Rzeczniczka Aleksandra Łukaszenki zaprzecza

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 14:00
Rzeczniczka prezydenta Aleksandra Łukaszenki zaprzeczyła, jako Białoruś i Rosja miały w najbliższym czasie stworzyć konfederację. Napisała dziś o tym rosyjska gazeta "Kommiersant" - po analizie programu znacznego pogłębienia integracji między obu państwami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruski rząd nie podaje do publicznej wiadomości dokumentów o integracji z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 13:15
Władze Białorusi nie chcą ujawnić szczegółów dotyczących prac nad pogłębieniem integracji z Rosją. Zapewniają przy tym, że kraj nie straci niepodległości. Odmówiono publikacji projektu integracyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego boi się Aleksander Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o rozmowach na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 17:52
- Wprawiałem w ruch proces wznowienia relacji USA-Białoruś -  akredytacji attaché wojskowego - mówi portalowi PolskieRadio24.pl były urzędnik Pentagonu Michael Carpenter. - Kiedy po raz pierwszy udałem się do swoich szefów w Pentagonie i powiedziałem, że powinniśmy poświęcać znacznie więcej uwagi Białorusi, nie wyglądało na to, że przyczyny takich propozycji są dla nich oczywiste - wspomina. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: podpiszemy mapy drogowe integracji z Rosją, jeśli uwzględnią nasze interesy

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 10:00
Mapy drogowe w ramach pogłębienia integracji z Rosją zostaną podpisane tylko wówczas, jeśli będą uwzględniać interesy Białorusi – powiedział w środę premier tego kraju Siarhiej Rumas, cytowany przez agencję BiełTA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wybory do parlamentu. Opozycja zgłosiła wiele naruszeń

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 15:00
Frekwencja w odbywających się w niedzielę na Białorusi wyborach parlamentarnych wyniosła do godz. 14 czasu lokalnego (12 czasu polskiego) 55,47 proc. – poinformował wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej Wadzim Ipatau.
rozwiń zwiń