X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Raport Białoruś

Białoruś: rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 00:30
Głosowanie przedterminowe w wyborach do niższej izby białoruskiego parlamentu, Izby Reprezentantów, rozpoczęło się 12 listopada we wtorek. Potrwa do soboty, a dzień później, 17 listopada, będzie główny dzień głosowania.
Audio
  • Przedterminowe głosowanie na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Przedterminowne głosowanie na Białorusi
Przedterminowne głosowanie na BiałorusiFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Na Białorusi 12 listopada rozpoczęło się głosowanie do Izby Reprezentantów, izby niższej parlamentu. Wybory zostały wyznaczone na 17 listopada, jednak zgodnie z białoruskim prawem głosować można przedterminowo nawet 5 dni wcześniej. Głosować przedterminowo można od 10:00 do 19:00 czasu lokalnego (8:00-17:00 naszego czasu).

W poprzednich wyborach przedterminowo głosowała prawie jedna trzecia wyborców. Białoruska opozycja od lat krytykuje ten tryb głosowania. Jej zdaniem, sprzyja ono fałszerstwom wyborczym. Natomiast władze są zdania, że dzięki temu więcej ludzi może spełnić obywatelski obowiązek.

TYLKO U NAS
łukaszenka free 1200.jpg
Czego boi się Łukaszenka? Były urzędnik Pentagonu o tym, jak wprawiano w ruch relacje z Białorusią

Wybory do niższej izby parlamentu

W wyborach do Izby Reprezentantów, która liczy 110 miejsc, startuje 523 kandydatów, chociaż pierwotnie Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała 560 osób. Ok. 20 z nich wycofało się na własne życzenie, pozostali – głównie kandydaci opozycyjni – zostali z różnych przyczyn usunięci z wyścigu wyborczego przez komisje wyborcze.

Zdaniem środowisk niezależnych władze używają błahych pretekstów, by wyeliminować z wyborów kandydatów niezwiązanych z nimi.

Dopuszczeni do startu kandydaci opozycyjni, których jest w sumie ok. 200, mają nieduże szanse, by trafić do parlamentu.

Powodem jest m.in. to, że proces wyborczy nie jest w pełni demokratyczny - żadne wybory na Białorusi w ostatnich latach nie zostały uznane za w pełni demokratyczne przez OBWE.

Krytyka organizacji niezależnych

W głosowaniu przedterminowym może wziąć udział każdy uprawniony, nie jest wymagane podawanie przyczyny wcześniejszego udziału w wyborach. Najczęściej jednak w „zorganizowany sposób” głosują pracownicy zakładów państwowych, studenci, lekarze, żołnierze itd.

Instytucja głosowania przedterminowego jest krytykowana przez białoruską opozycję i aktywistów praw człowieka.

- Wskazują oni przede wszystkim na to, że w czasie głosowania przedterminowego w nocy urny z głosami nie są kontrolowane. Mają również zastrzeżenia do przebiegu procesu liczenia głosów – wyjaśnił PAP analityk Pauluk Bykouski.

Również Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE w swoich rekomendacjach porusza tę kwestię, wskazując, że procedury powinny być bardziej przejrzyste.

Według danych ze strony CKW w poprzednich wyborach w 2016 r. w czasie głosowania przedterminowego głos oddało ponad 31 proc. uprawnionych do udziału w wyborach.

***

Tymczasem izba wyższa parlamentu - Rada Republiki- została wybrana 7 listopada. Białoruscy senatorzy są wyłaniani w trakcie zjazdów lokalnych Rad Deputowanych, będących odpowiednikiem polskich sejmików wojewódzkich. Ośmiu senatorów ma prawo mianować prezydent

PAP/IAR/in./agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: wybory prezydenckie mogą się odbyć 30 sierpnia 2020 roku. Taką datę proponuje CKW

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:30
Przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna powiedziała, że wybory prezydenckie na Białorusi mogą mieć miejsce 30 sierpnia 2020 roku. Taką możliwość przedstawiłą w niedzielę w telewizji ONT. 30 sierpnia uznawano za dzień urodzin Łukaszenki, do czasu aż stwierdził on w jednym z wywiadów w 2010 roku, że tak naprawdę urodził się 31 sierpnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: krytyka organizacji wyborów parlamentarnych. Chodzi o komisje wyborcze i rejestrację kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:45
Białoruscy obrońcy praw człowieka krytykują organizację wyborów parlamentarnych, które odbędą się w przyszłym miesiącu. Ich zdaniem w komisjach wyborczych jest niewielu przedstawicieli środowisk niezależnych, a procedura rejestracji kandydatów była nieprzejrzysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: bezalternatywne wybory, kandyduje tylu, ilu ma być wybranych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 14:30
W czwartek na Białorusi odbywają się wybory do wyższej izby parlamentu – Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego. 64 senatorów wybierają lokalne rady deputowanych i prezydent Aleksander Łukaszenka. "Wybory bez alternatywy” – tak o czwartkowej elekcji pisze portal Naviny.by, ponieważ w każdym z obwodów Białorusi kandyduje po osiem osób, a więc dokładnie tyle, ile ma zostać wybranych.
rozwiń zwiń