X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Raport Białoruś

Białoruś: zamek w Holszanach świętuje potrójny jubileusz

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 18:02
Holszany - niewielka osada na północy Białorusi – świętują w sobotę z trzech okazji. Przyjechali tam w sobotę miłośnicy historii, sztuki ludowej i muzyki.
Audio
Zamek w Holszanach: zdjęcia z grudnia 2014 roku
Zamek w Holszanach: zdjęcia z grudnia 2014 rokuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Holszany obchodzą 735. rocznicę założenia osady, 405. rocznicę wzniesienia tam zamku przez Pawła Stefana Sapiehę i 620. rocznicę urodzin Zofii Holszańskiej - czwartej i ostatniej żony króla Władysława Jagiełły.

Z tej okazji przy ruinach zamku spotkali się na turnieju członkowie lokalnych klubów rycerskich. Swoje rzemiosło prezentują garncarze, kowale i artyści ludowi. Wieczorem będzie można posłuchać muzyki średniowiecznej w wykonaniu znanych zespołów.

Zamek w Holszanach ma być odrestaurowany. W ostatnich latach wydano 4 miliardy rubli, czyli ponad 700 tysięcy złotych na jego konserwację. Zabytek, oddalony o ponad 100 kilometrów od Mińska, ma szansę stać się interesującym obiektem dla turystów.

Jeden z najpiękniejszych zamków w księstwie

Niegdyś zamek ten był uważany za jedną z najładniejszych tego typu budowli w Wielkim Księstwie Litewskim. Holszany były początkowo siedzibą rodu Holszańskich, z którego pochodziła księżna Zofia, czwarta i ostatnia żona króla Władysława Jagiełły. Z czasem miejscowość przeszła w ręce Sapiehów. I to właśnie na zlecenie Pawła Stefana Sapiehy zbudowany został zamek. Do dzisiejszych czasów w stanie częściowej ruiny przetrwała połowa budowli.

W grudniu zeszłego roku lokalny historyk sztuki Siarhiej Wieramiejczyk opowiadał Polskiemu Radiu, że jest planowana konserwacja ruin zamku z częściową restauracją wieży, gdzie powstanie muzeum. - Ogólna koncepcja przewiduje powstanie kompleksu pałacowo parkowego, z którego mogliby korzystać miejscowi mieszkańcy i turyści - powiedział historyk.

IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejsca pamięci na stronie ambasady Polski w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 23:00
Nową zakładkę poświęconą polskim miejscom pamięci na Białorusi uruchomiła w środę ambasada RP w Mińsku. Na razie znajduje się na niej informacja o części miejsc w mińskim okręgu konsularnym - powiedziała sekretarz prasowa ambasady Anna Derska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Białorusi znaleziono skarb - monety z 17. wieku

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 17:34
Monety odkopano w trakcie prac przy budowie nowej obwodnicy wokół Mińska. Znaleziono w sumie 233 monety, tak zwane boratynki.
rozwiń zwiń